ERTUĞRUL FIRKATEYNİ | Bilal Saygılı Blog

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ

Yıl 1889, günlerden 14 Temmuz. Ertuğrul Firkateyni 600’ü aşkın askerle yelken açıyor ve limanlara uğraya uğraya yol alıyor. Tarih 7 Haziran 1890’ı gösterdiğindeyse Yokohama Limanı’na ulaşıyor ve Japon İmparatoru için hazırladıkları hediyeleri sunuyorlar. Fakat gerek yol şartları, gerek gemi koşulları nedeniyle mürettebatta bir kolera salgını baş gösteriyor ve bu yüzden istediği tarihte yola çıkamıyorlar. Eylül gibi nihayet hazırlandıklarında da Japonya için denizin oldukça fırtınalı olduğu bir mevsime denk geliyorlar.

 Ertuğrul Fırkateyni

Dalgalarla boğuşa boğuşa yol almaya çalışan Ertuğrul Fırkateyni bu fırtınaya üstün gelmek istiyor ve bu yüzden Kashinozaki’ye yöneliyor. Fakat bu karar geminin kayalıklara çarpmasına neden oluyor. Savaşmaktan yorgun düşen Ertuğrul ne yazık ki 16 Eylül 1890 günü batıyor

Neyse ki o an adada yaşayan Japonlar, Osmanlı askerlerine hemen yardım ediyorlar ve 69 askeri kurtarmayı başarıyorlar. Ölen askerleri ise bir şehitlik alanı oluşturup oraya gömüyorlar. Şahit olunması güç bir dostluk ve insanlık gösterisi olan bu olay, güzelliklerle anılmak ve yeni nesillere aktarılmak üzere tarihteki yerini alıyor. 1891 yılında Kushimoto’da inşa edilen Türk-Japon Dostluk Anıtı işte bu şehitlikte bulunuyor.

 Kushimoto Ertuğrul Fırkateyn Anıtı'nı ziyaret ederken

Bundan tam 124 yıl sonra, Haziran 2014’de Japonya’nın Kushimoto şehrinde bulunan Türk müzesini ve yapılan bu anıtı ziyaret ettim. Bu dokunaklı olayı, tarihimizi, yaşananları yad ederek yerinde daha iyi idrak etmeye çalıştım.

Bilindiği gibi iki ülke arasındaki yüzyılı aşkın süredir devam eden ilişkiler onları sıkı iki dost haline getirdi. Tıpkı iki insanın arasındaki sakin, empati gücü yüksek ve sarsılmaz ilişki gibi. Zaman geçtikçe daha da büyüyen, değerli ve önemli olan bir dostluk bu. Öyle ki hemen her olayda adını tarih sayfasına altın harflerle yazdıran, hatırladıkça duygulandıran bir dostluk Türk-Japon dostluğu!