İTALYA GEZİ NOTLARI - TORİNO | Bilal Saygılı Blog

İTALYA GEZİ NOTLARI - TORİNO

İtalya’nın kuzeybatısında yer alan Torino, Piyemonte bölgesinin ilk şehri. Rönesans, Barok ve Neo-Klasik stildeki tarihi mimarisi, Alplerle ve Po nehri ile çevrili manzarası ile her dönem turisti eksik olmayan doğa harikası bir yer.

Torino, bünyesinde farklı otomobil firmalarına ev sahipliği yaptığı için Avrupa’nın sanayi merkezi olması açısından da ayrı bir öneme sahip. Benim gibi araba sevgisi olanların ilk ziyaret edeceği yerlerden biri tabii ki Otomobil Müzesi - Museo Dell Automobile (The National Automobile Museum). Müzenin içerisinde tek beygirli arabalardan Ferrari modellerine kadar geniş bir otomobil yelpazesi görebilmek mümkün. Burada İtalyanların otomobil sektöründeki atılımları, keşifleri, kısaca ilkleri ile karşılaşıyorsunuz.

BAROK MİMARİSİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ GÖREBİLİRSİNİZ

Müzeyi gezdikten sonra şehir ile bütünleşmek için Kuzey İtalya şehrinin en önemli meydanları arasında gelen Garibaldi Caddesi’nde (Via Garibaldi) kısa bir alışveriş molası verebilirsiniz.  Şehirde aynı zamanda 41 bin izleyici  kapasitesinde tasarlanan Juventus Stadı da yer alıyor. Futbol sevdalılarının görmek isteyebileceği bir gezi noktası diye düşünüyorum.

Barok mimarisi demişken en güzel örneklerinden biri olan Museum Of Italian Risorgimento ismiyle müze olarak faaliyetine devam eden binayı görmeden dönmemenizi öneririm.

Kısa bir iş seyahati sırasında görme şansı yakaladığım Torino şehrinde Otel NH Torino Lingotto Congress’de ikamet ettim. Özellikle iş amaçlı seyahatlerinizde keyifli ve konforlu bir otel olarak tavsiye edebilirim.

İtalya’ya kadar gelmişken İtalyan kültürüne özgü yemek ve içecekleri tatmadan gitmek olmaz. İtalyan gastronomisi açısından çok önemli bir bölge olan Piemonte Bölgesi’nde yer alan Torino’da gün içinde lezzeti ile meşhur kahvelerinden yudumlarken akşam yemeklerimde geleneksel lezzetleri bulabileceğim restoranları tercih ettim. Torino’nun en güzel meydanlarından biri olan Piazza Vittorio Veneto’da bulunan Porto di Savona, bu restoranların başında geliyor.

ÇOK GÜZEL VE ÖZEL İNSANLAR

Kısıtlı zamanda Torino’yu gezmeye çalışırken esas burada bulunma amacımızı da unutmadan söyleyelim.  NACHI Cutting Tools İtalya Distribütörü ve iş ortağımız Vega Tools firmasının sahibi Bay Bartolomeo Gattino ve oğlu Jusepe Gattino ile samimi ve verimli iki gün geçirdik. Baba, 80 yaşında olduğu halde işinin başında çalışmaya devam ediyor. Çok güzel ve özel insanlar.

Kısa ziyaretimizde hediyelerimizi sunup iş ilişkilerimizi geliştirdiğimiz ve misafirperverliği ile güzel vakit geçirmemize yardımcı olan Vega Tools Firması’na teşekkür ederim.