İTALYA GEZİ NOTLARI – MİLANO | Bilal Saygılı Blog

İTALYA GEZİ NOTLARI – MİLANO

Bu yazımda bir kere ziyaret ettiğinizde tekrar gitmek isteyeceğiniz bir şehri anlatacağım size. Tarihi ve modern dünyayı aynı anda yaşayabileceğiniz Milano şehrini…

Dünyanın en önemli dizayn başkentlerinden biri olan Milano şehri İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor.  “Alışveriş ve dizayn kenti” olarak adı anılsa da bu şehir dünyanın en büyük Gotik dini yapılarından biri olan Duomo di Milano Katedrali’ne ev sahipliği yapıyor.

 

 

GÜN BATIMINDA ŞEHRİN MANZARASI MÜTHİŞ

İçerisinde Rönesans dönemine ait kıymet verilen eserlerden mumyalara kadar birçok farklı eseri görebilirsiniz. Özellikle akşamüstü katedrali geziyorsanız çatı bölümüne çıkıp gün batımında şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Gün batımında şehrin manzarası müthiş!

 

 

Tarihi yapılarla birlikte müzeleri gezmek benim için ayrı bir güzellik oldu. Katedralin çok yakınında bulunan Museo del Novecento Müzesi’nin içerisinde Picasso’dan ve Modigliani’den sizi de etkileyeceğini düşündüğüm çok güzel eserler yer alıyor. 20. yüzyıl modern sanatının en çarpıcı örnekleri bu müze içerisinde ve siz de ziyaret ettiğinizde bunları inceleyebilirsiniz. Müzenin ayrıca bir tarım müzesi olduğunu da söylemem gerek.

 

 

DÜNYANIN EN ESKİ ALIŞVERİŞ MERKEZİNDEN BİRİ BURADA

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisi olan ve adını İtalya Krallığı’nın ilk kralından alan Galleria Vittoria Emanuele’yi ziyaret etmeden Milano’yu görmüş sayılmazsınız. İçerisinde yer alan mağazalardan ziyade buranın atmosferini ve tarihi dokusunu inceleyebilirsiniz. 

1865-1877 tarihleri arasında inşa edilen bu yapı, o dönem için cam tavanlı inşasından dolayı yenilikçi ve cesur olarak kabul edilmiş. Emanuelle’nın koridorlarında yürüyüp İtalyan mimarisinin inceliklerini görürken yerlerde bulunan bilimi, sanatı ve tarımı simgeleyen mozaikleri incelemeyi unutmayın derim.

İşten arta kalan zamanda Milano şehrini kısıtlı zamanda keşfetmeye çıktığımda şehrin sokak lezzetlerini de keşfetmeye çalıştım. Luini gibi popüler pastanelerine gidip yeni tatlar tadabilir, yeni lezzetler keşfedebilirsiniz. Klasik İtalyan mutfağının güzel örneklerini her gittiğiniz restoranda bulmanız mümkün.

 

 

Yurt dışı gezilerimde özellikle iş seyahatlerinde ulaşım kolaylığından ötürü şehir merkezlerinde kalmayı tercih ediyorum. İki günlük kısa Milano gezimde şehrin merkezinde bulunan Manzoni Hotel’de konaklama imkânı buldum. Siz de benim gibi işle geziyi bir arada çıkartmaya çalışıp aynı zamanda şehri yaşamaya çalışmak isterseniz civarda bulunan diğer otellere de göz atabilirsiniz.

 

 

Kısa süreli de olsa geldiğim Milano’da Saygılı Rulman şirketimizin kendi markası olan Eterno marka rulmanlarımızın ihracatını arttırma anlamında ikili iş görüşmelerini tamamlarken bir yandan şehri gezip ufak hatıra alışverişleri yaptım.

 

 

Eğer Milano şehrinden sonra İtalya gezinize devam edecekseniz, bir önceki yazımda bulunan Torino seyahat notlarımı da okumanızı öneririm.