BİLAL SAYGILI´NIN ÜNİVERSİTEDE GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİ HAYALLERİ | Bilal Saygılı Blog

ÜNİVERSİTEDE GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİM HAYALLER

Üniversiteyi hep çalışarak geçirdim. Bu yüzden “geri dönüp baktığımda en çok neyi yapmak isterdiniz?” diye sorulduğunda, “yurtdışında yüksek lisans yapmak isterdim” diyorum.

Üniversite hayatımı dolu dolu geçirdim. Üniversite boyunca eksikliğini duyduğum hiçbir konu olmadı. Elimizdeki imkanlar ve bulabildiklerimizin bizleri mutlu ettiği yıllardı. Yalnızca eğitim hayatımda başka bir zamana erteleme şansım olmadan, üzerimdeki sorumluluklar nedeni ile yurtdışında yüksek lisans yapma hayalimden vazgeçmek zorunda kaldım. Aslına bakarsanız yüksek lisans yapma hayalim hala taze. Çünkü özellikle mühendislik alanında “sistem yönetimi” dalında İngiltere’de ya da Almanya’da iyi bir okulda yüksek lisans yapmak hala hedeflerim arasında.

Ben (solda) üniversite arkadaşlarım ile proje hazırlarken

Benim zamanımda yüksek lisans yapmak çok zordu.

Okurken mühendisliğin ileri seviyelerinin öğrenildiği ülkeler olan İngiltere veya Almanya’da en az 2 yıl çalışmayı arzu ediyordum. Böylece ilk çalışmaya başladığım dönemde işimle ilgili bilgileri düşe kalka öğrenmek yerine edindiğim deneyimleri ve öğrendiklerimi kısa sürede ülkemde uygulama arzum var idi. Ancak üstlenmek zorunda olduğum sorumluluklar nedeni ile bu arzumdan vazgeçmek durumunda kaldım.

Her şeyi bilinçli yapmanın insanı bir adım öteye taşıyacağını düşünüyorum. bu bilgi birikimini şimdilerde oğullarımla paylaşıyorum. Oğullarımı yurtdışında master yapmaları için teşvik ediyorum. Onlara her zaman destek olmaya hazırım. Ancak kariyer hedeflerinde kararı yine oğullarımın özgür iradelerine bırakıyorum.

Benim zamanımda yurtdışında master yapmak çok zordu. Bugünlerle geçmişi karşılaştırdığımda eğitim ve erişime dair çok fazla yol kat edildi.

Şimdiki neslin onların gençliklerine oranla çok daha fazla imkanı olduğunu düşünüyorum. Oğullarıma iyi bir gelecek verebilmek için çabalıyorum. Onların da bunun değerini bileceklerini biliyorum.

Bugün olduğu gibi gençken de yapmak istediğim çok şey vardı. Yeterli zamanım olsaydı İngilizcenin yanı sıra en azından 2 dili daha iyi konuşmak isterdim.

Her ne kadar o dönem imkânsızlıklar ve zaman yetersizliğiyle karşı karşıya kalsam da bugün yabancı dilimi geliştirdim ve sistem yönetimi hakkında bilgi sahibi, öğrenmeye, yeniliklere açık bir mühendis ve iş adamı olmayı başardım.