TPŞ-2 KÖRFEZ YARIŞ PİSTİ | Bilal Saygılı Blog

TPŞ-2 KÖRFEZ YARIŞ PİSTİ

Türkiye Pist Şampiyonası (TPŞ) 2. Yarış Haftası, 14 Ağustos 2016  Körfez Yarış Pisti'nde yapıldı. 

Her iki yarışta da 4’ncü olan Bilal Saygılı "Bu ayakta kupa almak nasip değilmiş, ama arkadaşlarımı başarılarından dolayı tebrik ediyorum." açıklamasını yaptı. 

"Hafta sonu, cumartesi gününden itibaren Körfez Yarış Pisti’nde yağmurlu bir hava vardı. Antrenmanını da yağmurda yaptık. Yerler tamamen ıslaktı ve su kanalları oluştu. Yarış yönetiminden, bu koşullarda sıralama turlarının yapılmamasını ve yarış gününe bırakılmasını rica ettik, bu isteğimizi kabul ettiler. Pazar sabahından itibaren sıralama turumuzu, akabinde 1. ve 2. yarışlarımızı gerçekleştirdik. Sıralama turunu gayet başarılı bir şekilde tamamladım ve bu pistteki en iyi tur zamanım olarak 44.9 derecesini yaptım. Ancak tartışılmaz bir gerçek var; hem Ferrari’nin çok ciddi bir Cup aracı olması, hem de İbrahim Okyay beyin pilotluğunu yapmış olduğu MZ4, bunlar birer gerçek, realite. Arada 100-120 beygir farklar var. Buna rağmen, yarışlarımızı kazasız belasız bir şekilde başarıyla bitirdik. Her iki yarışta da 4’ncü oldum. Bu ayakta kupa almak nasip değilmiş, ama arkadaşlarımı başarılarından dolayı tebrik ediyorum."

"Galip Atar bey, yurt dışında Porsche Cup’ta yarıştığı için ciddi bir deneyim elde etti. Bu deneyimini de Ferrari ile yarıştığı Türkiye Pist Şampiyonası’na taşıdı. Ancak bu pistin Ferrari aracımızın beygir gücüne ve hızına uygun olmadığını düşünüyorum. Bu aracın gerçek yeri İstanbul Park. Buna rağmen, Galip bey, ilk yarışta gayet iyi bir derece aldı ama ikinci yarışta bir yağ sorunu yaşayarak pit’e girmek zorunda kaldı. Ferrari, çok güçlü bir araç, Galip beyin her geçen gün bu aracın gücünü keşfedip daha iyi dereceler alacağını düşünüyorum. Ama isterim ki Ferrari benim arkamda dereceler alsın! TPŞ’nin bundan sonraki yarışı, çok iyi bildiğim bir pist olan İzmir’de yapılacak. Tabii İbrahim Okyay’ın sürmüş olduğu MZ4, İzmir’i de 1’nci bitirecektir, bu kaçınılmaz bir gerçek. Ben de O’nun arkasından 2’nci olmayı hedefliyorum. Bir sonraki yarışın yapılacağı  Seres pistine hiç gitmedim ve bilmiyorum. Sanırım bir tek İbrahim Okyay arkadaşım orada yarıştı. Buna rağmen, Seres’i hiç bilmesek te, başka yabancı pistlerde yarışmış olmanın verdiği tecrübeyle Seres’e de çok hızlı bir şekilde adapte olup, iyi bir derece alacağımızı düşünüyorum."

Yarışın detayla yorumu ve Bilal Saygılı'nın yarış ile ilgili durum değerlendirmesini Ralli Dünyası Dergisi'nde okumak için Tıklayın!