KALİTELİ VE KESİNTİSİZ ÜRETİM MÜMKÜN

KALİTELİ VE KESİNTİSİZ ÜRETİM MÜMKÜN

Türk rulman pazarının öncü isimlerinden biri olan Saygılı Rulman, sektöre değer katmaya devam ediyor. NACHİ’nin Türkiye Resmi Distribütörü olan Saygılı Rulman ülkemizdeki rulman tedarik sağlayıcıları arasında ilk beş firmadan biri durumunda… 30 yılı aşkın süredir sektörde varlığını hissettiren Saygılı Rulman, gerek müşteri memnuniyeti gerekse de yılların vermiş olduğu sektör tecrübesiyle adından sıkça söz ettiriyor.

"Saygılı Rulman’ın odak noktası üretimde sürdürülebilirliği sağlamak. Bizler üretim aksamasın, ülkemizde her daim çarklar dönsün, yarınların inşası daim olsun anlayışı ile çalışıyoruz."

Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mezun olur olmaz, 1992 yılında da Saygılı Rulman Genel Mü- dürlüğü görevini yürütmeye başladım. Şu anda da yine Saygılı Rulman A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyim. Tabii o günden bugüne pek çok şey değişti.

Saygılı Rulman benimle, ben Saygılı Rulman ile büyümüş olduk. 1986 yılında 50 metrekarelik bir dükkânda ticari hayatına başlamış bir firma iken bugün 10.000 metrekarelik bir kapalı alanda 15.000 palet kapasiteli bir tesiste, genç yeteneklerle ve dinamik kadromuzla iş hayatımızı devam ettiriyor, büyüme gayretimizi de daima canlı tutuyoruz.

Saygılı Rulman’ın odak noktası üretimde sürdürülebilirliği sağlamak. Bizler üretim aksamasın, ülkemizde her daim çarklar dönsün, yarınların inşası daim olsun anlayışı ile çalışıyoruz.

Saygılı Rulman’ın ürün yelpazesinde neler bulunuyor? Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Ana faaliyet konumuz rulman ve güç aktarım ürünleri. Ürün yelpazemizde rulmanlar, yataklı rulmanlar, rulman yatakları; güç aktarım ürünlerimizde zincir, zincir dişli, kayış, kasnak, konik burç, kaplin, powerlock gibi ürünler yer alırken, montaj-demontaj ekipmanları da bulunmaktadır. Bu ürünlerle ilgili hızlı ve doğru tedarik sağlamanın yanı sıra, müşterilerimize ihtiyaç duydukları teknik destek ve mühendislik hizmetleri de sunmaktayız.

Hızlı ve doğru tedarik sağlamak adına, teknolojik uygulamaların hayatımıza getirdiği kolay erişilebilirlik kavramının da artık ihtiyaca dönüşmüş olduğunu görmenin farkındalığı ile, yakın zamanda yeni bir uygulamayı da devreye sokmuş bulunmaktayız. İş ortaklarımızın ürün, stok, fiyat, sevkiyat gibi sipariş aşamalarını tek bir ekrana görebilmelerini sağlayan B2B sistemimiz ile web sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha az zaman ve enerji harcayarak gidermelerine imkân sağlıyoruz. Bu sistem ayrıca, iş ortaklarımızın sipariş aşamalarının da ötesinde, yurtdışı üretim süreçleri de dâhil olmak üzere tedarik zincirinin tüm adımlarına hâkim olmalarını sağlayacak bir platform sunuyor.

Distribütörlükleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Premium segment rulmanlarda dünyanın sayılı markalarından olan Japon menşeli NACHI rulmanlarının Türkiye Resmi Distribütörlüğü’nü Saygılı Rul- man olarak yürütmekteyiz. NACHI markasını sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Balkanlarda da temsil ediyoruz. NACHI le olan ilişkimiz yüksek marka farkındalığı oluşturmaya yönelik takdir gören çalışmalarımız sayesinde her geçen gün güçlenerek sürüyor. Saygılı Rulman olarak 30 yılı aşkın süredir Türkiye pazarına hizmet sunuyoruz. Uzun yıllara dayanan bu tecrübemiz bize sektörün ihtiyaçlarını doğru anlama imkânı sundu. Bu anlayış ise bize doğru markalarla çalışma, sektörün ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunacak ürünü tedarik etme ve hizmet sunma şansı sağladı.

Tam da bu noktada, ETERNO Plus, ETERNO Rulman ve ETERNO Güç Aktarım Ürünleri markalarımız doğdu. Patent ve mühendislik çalışmaları bize ait olan ETERNO markamız, sektördeki açıkları görerek, ihtiyaca yönelik üretimi de mümkün kıldı. Bir terzi misali, müşterilerimizin talebine ve ihtiyacına uygun ürünü tedarik ediyor, mühendislik hizmetlerimizle de tam entegrasyon sağlıyoruz.

Yataklı rulmanlar ile ilgili yine yüksek itibar sahibi markalardan biri olan, ABB firmasının bünyesindeki ABD menşeli DODGE-BALDOR markası ile ürün tedariğini sağlıyoruz. Ayrıca, Çek menşeli RUBENA marka V-Kayışlarının Türkiye Resmi Distribütörlüğünü yürütmekteyiz. Kritik uygulamalardaki sızdırmazlığı, sönümlemeyi ve korumayı sağlayan, mühendislik polimer çözümleri sunan, dünya lideri konumunda bir firma olan İsveç menşeli TRELLEBORG ile distribütörlük çalışmamız  yakın  zamanda  başladı.

Rulman sektöründe önemli bir marka bilinirliğiniz var. Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ne tür rulmanlar tedarik ediyorsunuz?

Geniş stok alanımız, çeşitliliği yüksek ürün gamımız bize farklı birçok alanda tedarik sunma olanağı tanıyor. Tüm endüstriye yönelik rulmanları Saygılı Rulman rafla- rında bulmak mümkün. Her sektörün ihtiyaç ve taleplerini, yıllara dayanan birikimimiz ile tespit edip, sektör özelinde çözümler üretiyoruz. Demir-çelikten çimentoya, madenden gıdaya, tarımdan tekstile birçok sektöre hitap ediyoruz.

Özellikle demir çelik sektörüne yönelik çözümleriniz (rulman ve diğer ürünler) hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Demir çelik sektörünün standart ihtiyaçları doğrultusunda bilyalı ve makaralı rulmanların tedarikini NACHI markamız ile sağlıyoruz. Bunun yanında, yine sektörün çok kullandığı hadde tezgâhı merdane rulmanların dan dört sıra silindirik makaralı rulmanları, dört sıra konik makaralı rulmanları, çift sıra eğik bilyalı rulmanları, eksenel makaralı rulmanları sektörün talebine uygun şekilde ETERNO Plus markamız ile tedarik ediyoruz. Burada, üreticinin spesifik ihtiyaçlarını anlayarak, özel üretimle maksimum faydanın yanında maliyet avantajı ile üreticiye daha doğru rulman kullanımını sağlama imkanı sunuyoruz.

Sanayiciler ürün kalitesinin yanı sıra satış sonrası hizmetlere de önem veriyorlar. Saygılı Rulman olarak bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? 

Uzman mühendis kadromuz ile yerinde veya uzaktan hizmetler sunuyoruz. Sektörün ihtiyaçlarının tespitine yönelik doğru rulman seçimi, seçilen rulmanın doğru kullanımı, rulman ömür hesaplamaları, montaj  de montaj uygulamaları gibi mühendislik hizmetlerinin yanı sıra, teoriye ve uygulamaya yönelik teknik eğitim ve seminerler de düzenliyoruz.

Üründen verim almanın ve arızaların önüne geçmenin en önemli yolu kestirimci bakım ve planlı bakımların düzenli yapılması… Sanayicilerin bu konuya yaklaşımı ve sizin sunduğunuz hizmetler hakkında bizler bilgilendirir misiniz? 

Kestirimci bakımı, tabiri caizse kanserin henüz dördüncü asamaya gelmeden, birinci evresinde tespiti ve tedavisini sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Ancak maalesef, henüz sanayicilerimizin bu konuda gereken hassasiyeti göstermediklerini gözlemliyoruz. Zannediyorum, bu noktada bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Bizler ürün tedariki sağladığımız müşterilerimize, mühendislik hizmetlerimiz kapsamında, kestirimci bakım hizmetleri de sunuyoruz. Planlı bakımlar ise rulman kullanıcılarının, ürünlerin uzun ömürlü olmasını sağlamak adına aslında bizzat da yapabilecekleri işlemler. Bizim buradaki rolümüz ise ürün tedarikini sağlarken, planlı bakımlar ile ilgili bilinç oluşturmak, gerekli bilgilendirmeleri yapmak, müşterilerimizi belki biraz daha duyarlı davranmaya teşvik etmek olarak tanımlayabiliriz.

Endüstri 4.0 kapsamında rulman sektöründe ne gibi yenilikler oldu? Bununla birlikte piyasaya sunduğunuz ya da sunacağınız yeni ürünler var mı? 

İlk kez 2011 Hannover Fuarı’nda Almanya’nın gündeme getirdiği 4. Sanayi Devrimi dediğimiz Endüstri 4.0 ile pek çok sektör değişim sürecinde. Rulman sektörü de bu kaçınılmaz değişimi yaşıyor. Rulman, kullanımı itibarı ile hata payının en aza indirgendiği ürünü üretebilen, yani en hassas üretimi ortaya koyan markanın fark yarattığı bir alan. Hassasiyet rulmanın doğasında var. Bu açıdan baktığımızda, insana dayalı hataların indirgenme düzeyi ile rulman ömrünün artısı ve üretim verimliliğine  katkısı  doğru orantılıdır. Bugün rulman üreticisi firmalar, öncelikle kendi üretim tesislerinde üretim süreçlerini analiz ederek, bu analizler ışığında, otomasyona yönelik doğru makine ve üretim robotlarının dizaynlarını yapıyorlar veya yaptırıyorlar.

Türkiye Resmi Distribütörü olduğumuz NACHI markası, bu noktada uzun geçmişi olan bir teknoloji firması. NACHI kendi ürettiği rulmanların çeliğini de kendisi üreten bir firma olmanın yanı sıra, üretim otomasyonunu sağladığı robotlarını da kendisi üretiyor. Dijitalleşme ve robotlaşma, üretim hassasiyetlerini artırırken, aynı zamanda maliyetlerin azalmasına da katkı sağlıyor. Bu sayede, kaliteli ve kesintisiz üretim mümkün kılınmış oluyor.

Türkiye’deki rulman pazarının büyüklüğü ve firmanızın pazar payı hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Türkiye’deki rulman pazarı hacminin 3,5 milyar Türk lirasının üzerinde bir büyüklüğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Saygılı Rulman olarak, bu sektörde ülkemizin tedarik sağlayıcıları arasında ilk beş firmadan biriyiz.

30 yılı aşkın bir firma olan Saygılı Rulman’ın önümüzdeki yıllara ilişkin hedefleri nelerdir? 

Her geçen yıl sanayimiz güçleniyor. Sanayi büyüme endeksimiz her yıl yüzde 5 ve üzerinde büyüme performansı gösteriyor. Sanayileşmenin artarak devam ettiği bir ülkede rulman sektörünün de doğru orantıda büyüyeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl için hedefimiz; daha yüksek ciroları yakalayabildiğimiz, tedarik zincirimiz ve hizmetlerimizin daha geniş bir portföye ulaştığı bir süreci yaşıyor olmak ve Türk sanayisinin rulman sektöründeki çözüm ortağı olmaya devam etmektir. Uzun vade hedeflerimiz ise, küresel vizyon ve bakış açısı ile Endüstri 4.0 teknolojilerini ülke ve insan menfaatine en uygun hale getirerek bu sürece entegre olmak; rulman alanında gerçekleştireceğimiz öncü faaliyetler ile hem sektöre hem de ülkemiz sanayisine artı değer kazandırmaktır. Saygılı Rulman olarak diğer bir hedefimiz ülkemiz ve İzmir’e Japon yatırımcısını kazandırarak üretim gerçekleştirmektir.

 

Röportajı Demir Çelik Store Dergisi üzerinden okuyabilirsiniz.