EGE BÖLGESİNDE BAYRAM VAR | Bilal Saygılı Blog

EGE BÖLGESİNDE BAYRAM VAR

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’da yeni fabrika yatırımını Yeni Asır gazetesine özel değerlendirdi.

Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü'nün 2447 sayılı ilanı, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde yer aldı. Buna göre, Volkswagen Aktiengesellschaft (VW), 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanlı şirketi Manisa'da kurdu. Şirketin merkezi "Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/ Manisa" oldu. Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu.

BÜTÜN FAALİYETLER

VW'nin aldığı kararla Türkiye'ye 22 yıl aranın ardından ilk kez bir otomobil fabrikası yatırımı gelmiş olacak. Türkiye, 1990 Opel, 1994 Toyota, 1995'te Hyundai ve 1996'da Honda yatırım yapmıştı. VW Türkiye fabrikasında, grup bünyesindeki markalardan Skoda ve Seat için de üretim yapacak. VW'nin Türkiye'yi tercih etmesinde ekonomide son dönemde sergilenen başarılı performansın da etkili olduğu belirtiliyor. Manisa'ya yapılacak olan Volkswagen yatırımıyla ilk etapta 10 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Yan sanayisiyle birlikte bu sayı daha da artacak.

EGE BÖLGESİ İÇİN BAYRAM DEMEK

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı:

“Bu yatırımın ülkemize gelmesinde büyük emek veren başta Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanımız Mustafa Varank'a teşekkür etmemiz gerekir. Türkiye ekonomisinin yükselen trendi ve bu projeyi ülke olarak çok istememiz, Almanların rotasını çevirmesi için yeterli oldu. Bu, yansımaları olarak İzmir ve çevre illerimizde de bayram demek. Hayırlı uğurlu olsun.”

Kaynak: Yeni Asır