 MÜSİAD İZMİR’DEN HÜSN-İ HAT VE TEZHİP SERGİSİ | Bilal Saygılı Blog

MÜSİAD İZMİR’DEN HÜSN-İ HAT VE TEZHİP SERGİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi’nde “Hüsn-i Hat ve Tezhip Sergisi’nin açılışını gerçekleştirecek.

MÜSİAD İzmir Şubesi, Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği ve Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği “Hüsn-i Hat ve Tezhip Sergisi” düzenliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açılışını yapacağı sergi, Perşembe günü saat 14.00’te yapılacak. Sergide hat ve tezhip eserlerinden oluşan 100 eser sergilenecek.

Sergiyle ilgili bilgi veren MÜSİAD İzmir Başkanı ve aynı zamanda Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği Başkanı Bilal Saygılı, “MÜSİAD İzmir Şubesi, Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği, Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği birlikteliği ile bu sergiyi düzenliyoruz. Sergimizde her biri kendi alanında önemli örneklik teşkil eden Hüsn-i hat eserlerini ve tezhip çalışmalarını göreceğiz. Bu güzel sergi ile bizi buluşturacak olmalarından dolayı Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği sanatçılarına çok teşekkür ediyorum. Sergimize tüm halkımızı bekliyoruz.” dedi.

Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği kurucularından Müzehhibe Suna Ongan ise sergi hakkında şu bilgileri paylaştı: “Sergide Nesih, Sülüs, Küfi ve Celi Sülüs çeşitlerinden oluşan hat eserleri geleneğe bağlı olarak is mürekkebi ve aharlanmış el yapımı kağıtlar üzerine icra edilmiştir. Böylece yüzyıllara meydan okuyan, solmayan yıpranmayan eserler üretilmiştir. Genellikle Fatih devri üslubu ile yapılan tezhip çalışmalarında, halkari ve Klasik Tezhip teknikleri kullanılmıştır. Eserler el yapımı murakkalar üzerine altın, boya ve kedi tüyü fırça kullanarak icra edilmiştir.”

Manisa Geleneksel Sanatlar Derneği kurucularından Hattat Arkın Ongan ve Müzehhibe Suna Ongan ve Müzehhibe Sevde Ataç’ın eserlerinden oluşan “Hat ve Tezhip Sergisi” açılışında ney dinletisi yapılacak. Sergi 24-26 Haziran tarihleri arasında Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi fuaye alanında ziyarete açık olacak.

Basında Çıkan Haberler

Sabah

Milliyet

Yeni Asır

Habertürk