YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM | Bilal Saygılı Blog

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Geçtiğimiz yıl tüm insanlık olarak adeta bir sınavdan geçtik. Dünyada görülmemiş bir yılı geride bırakırken, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana küresel ölçekte en sert daralmayı yaşadık. 2020’de Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan tedbirler hayatımıza damgasını vurdu. Bununla birlikte dijital dünyanın gittikçe önem kazandığı ve teknolojinin yükselerek belirleyici olduğu bir değişim, dönüşüm yaşadığımız bir sürece de hızlıca girdik. Bu dönemde küresel tedarik zincirlerindeki eğilimlerin değiştiğini, e-ticaretin öne çıktığını ve kendi kendine yetebilen ekonomilerin önem kazandığını müşahede ettik. Türkiye ise tercihini insani olandan ve menfaatlerini korumaktan yana kullanarak artık küresel ekonominin merkez ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

2020’DE POZİTİF AYRIŞTIK

Türkiye ekonomisi, 2020’de elde ettiği yüzde 1,8’lik büyüme performansıyla yeni tip koronavirüs salgınına rağmen bu alanda pozitif ayrışmayı başardı. 2020’de İspanya yüzde 11, Fransa yüzde 8, Almanya ise yüzde 5 küçülme yaşadı. Türkiye G20 ülkeleri içerisinde geçen yıl Kovid-19 salgınına rağmen Çin ile birlikte en yüksek büyümeye imza atan ülke oldu. Elbette söz konusu büyüme performansımızın sürdürülebilir bir niteliğe kavuşabilmesi için, önümüzde uzun ve zorlu bir yol bulunmaktadır.

Bu süreçte Covid-19’la mücadeleyi oldukça dikkatli bir biçimde sürdürerek, ekonomimizdeki canlılığı muhafaza etmeliyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde göstermiş olduğumuz bu başarılı ivmeyi yukarıya taşımak için daha fazla gayret göstermeliyiz. Önümüzdeki dönemde Genel Başkanımız Sayın Abdurrahman Kaan’ın vurguladığı gibi, üretim-ticaret-yatırım üçgeninde göstermiş olduğumuz çabanın üzerine çıkmamız gerektiğine inanıyoruz.

İZMİR, SON 10 YILDIR İHRACATINI ARTTIRIYOR

Yerelde İzmir’imize baktığımızda, son 10 yıldır ihracatını devamlı artıran bir şehir olarak ülkemizin dış ticaretinde önemli katkılar sunmaktayız. Son verilerle baktığımızda İzmir’de 2020 yılında 12 milyar dolara yakın ihracat yapılırken, 8,4 milyar dolar ithalat yapılmaktadır. Özellikle ihracatın ithalatı karşılama oranında İzmir’deki üretimin etkili olduğunu görmekteyiz. MÜSİAD İzmir Şubesi olarak 320 üyemiz ve 44 bin kişiyi istihdam eden yapımızla İzmir ekonomisinin yüzde 10’una, yapmış olduğumuz ticaretle de yüzde 14’üne hitap ediyoruz.

Ülkemizin aydınlık yarınları için çalışan MÜSİAD, kurulduğu ilk günden beri üyelerinin özverili çalışmaları, milletimizin teveccühü ve devletimizin desteği ile Türkiye’nin en önemli STK’larından biri haline geldi ve dünyanın en yaygın sermaye örgütlerinden biri oldu. Bu yolda ilerlerken gücünü; düşünmekten, üretmekten, gelişmekten ve herkesi kucaklayan manevi geleneğimizden, kadim medeniyetimizden, eşsiz tarihimizden aldı. MÜSİAD, her daim insanlığın iyiliği için çalıştı, kardeşlik hukukunu tesis etmek için birliktelik oluşturdu, paylaştıkça çoğalacağına, bereketleneceğine inanan bir aile olduğumuzu bize her zaman hatırlattı. Bu toprakların has evlatlarıyla Anadolu’nun müteşebbis gücünü dünya ile buluşturarak gönül coğrafyamızla irtibatımızı kuvvetlendirdi.

YÜKSEK AHLAK, İLERİ TEKNOLOJİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE

Gönül dünyamızın mimarı Yunus Emre’nin dediği gibi; “Biz sevdik âşık olduk, sevildik maşuk olduk. Her dem yeni doğarız, bizden kim usanası.” İnşallah aşkla, şevkle, azimle, ülkemize ve milletimize daha müreffeh yarınlar bırakacağız. “Yüksek ahlak, ileri teknoloji, güçlü Türkiye“ mefkûremizle yeniden büyük bir Türkiye inşa etmek için “Yerli Üretim Milli Kalkınma” anlayışı ile üreten “Güçlü Türkiye” için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile önümüzdeki Ramazan-ı Şerifinizi şimdiden tebrik ediyor, ülkemize milletimize ve bütün insanlık âlemine maruz kaldığımız bu salgın hastalıktan bir an önce kurtuluş niyaz ediyorum. Ocak ayında ahirete irtihal eden üyemiz Selim Kirtil Beyefendi’ye ve vefat eden kardeşlerimize, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bir sonraki sayımızda buluşmak dileği ile hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: MÜSİAD İzmir Dergisi, Mart 2021, Sayı: 3