YENİ DÖNEM KODLARI | Bilal Saygılı Blog

YENİ DÖNEMİN KODLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı seçim manifestosu toplumun her kesiminde heyecan yarattı. Türkiye'nin küresel güç olduğunun vurgulandığına dikkat çeken uzmanlar ve STK temsilcileri, manifestonun Türkiye’nin geleceğinin kodlarını yansıttığını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı 'manifesto' büyük yankı uyandırdı. İş dünyasından sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesim, manifestoda yer alan maddelerin kendilerine heyecan verdiğini söyledi.

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uluslararası kamuoyuna verdiği mesajlar çok önemli.
Artık Türkiye'nin bölgesel güç değil küresel bir güç olduğunu çok net ifade etti. Yeni dönemin kodu bu oldu. Türkiye'nin dönüşen dünyada doğuya, batıya mahkum olmadığını kendi başına bir aktör olduğunu altını çizdi. En önemli mesajı buydu. Erdoğan, bu çatışmacı dünyada bizim önceliğimizin milli çıkarlar olduğunu çok net ifade etti.

SETA Strateji Araştırma Direktörü Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın: Cumhurbaşkanı Erdoğan, aslında sadece seçimlere hazırlanmıyor Türkiye'nin geleceğine de hazırlanıyor. Dolayısıyla manifesto sadece sıradan bir seçim beyannamesi değil aynı zamanda Türkiye'ye bir gelecek hazırlama belgesi olarak okunabilir. Erdoğan, kendi seçmeniyle bir sözleşme yapıyor.

Güvenlik uzmanı, Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ: Manifestoda öne çıkan iki unsur var. Birisi "küresel güç", diğeri "dış tehdit".
3 aşamalı 2071 takviminde küresel güç olma hedefiyle atılacak adımları vurgulaması çok önemli. O tarihi sürece bizi götürecek gençleri de özellikle öne sürdü. Yeni nesile altyapı hazırlıyor. Bana göre en önemli hususlardan biri de muhalefeti hiç dillendirmemesi. Direkt bütünü kucaklayan açıklamalar yaptı. Hep 'Biz' diye konuştu. Ahdederek yapacaklarına imza atması da bence çok önemliydi. 

EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun: Manifestoda dillendirilen demokrasi, hukuk, insan hakları ve yargı alanındaki açılım iddiası Türkiye'nin özellikle Batı ile ilişkilerinin geliştirilmesinde, özellikle Avrupa örneğinde sözü dinlenen bir ülke haline gelmesi için önemliydi. Ülkeye yönelik uluslararası tehditler, Türkiye'nin bir ulusal milli beka meselesinin olduğuna kanıt.

İŞ DÜNYASI UMUTLU


MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü: Yapılanlar yapılacakların garantisidir diye düşünüyorum. Bugüne kadar hayata geçen yapısal reformlar yeni dönemde ivme kazanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm gelişmelere hakim. Bu nedenle yeni dönem ve yeni sistem oldukça önemli reformlar getirecek.

Ege Sanayicileri ve İş adamları Derneği Başkanı Fadıl Sivri: Cumhurbaşkanımızın özellikle şu anda büyümeyi yavaşlatan enflasyon ve faiz konularında bir duruş göstermesi önemli. Bu söylemlerin vakit geçirmeden seçimden önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin: 70 yıllık parlamenter sistem 1. nesil reformların gerçekleştirilmesinde bir yere kadar gelmiş olsa da 2. nesil reformların gerçekleşmesinde başarılı olamamıştır. Yeni sistemde bürokrasi özel sektör mantığıyla çalışarak 2. nesil yapısal reformların daha hızlı çıkmasına neden olacaktır. Bu reformlar arasında mikro düzeyde kalkınma, yerel kalkınma, İstanbul'un bölgesel finans merkezi olması, sermaye piyasasının derinleştirilmesi, yeni Ar-Ge ve girişimcilik ekosisteminin kurulması var.

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli: Yüksek faiz, enflasyon ve cari açık Türkiye ekonomisinin üç kronik sorunu. Bu sorunların yapısal sebepleri var ve bu sebepler ancak köklü reformlarla ortadan kaldırılabilir. Zaten Cumhurbaşkanı'nın iddiası da yeni sistemle daha hızlı adımlar atılması. Ülkemizin sorunları da çözüm yöntemleri de belli. Diliyoruz ki 25 Haziran'dan itibaren bu sorunları hızla çözme gayretine gireriz.

Ege Turistik İşletmeler Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler: Bu manifesto yurtdışında Türkiye'nin imajı açısından, cari açık, enflasyon ve faiz konusunda elimizi güçlendirecek. Öte yandan adalet, özgürlükler ve hukuk açısından da Avrupa'nın sürekli bize dayattıklarını çürütecek.

Balkan Türk İşadamları Derneği Başkanı Akın Kazançoğlu: Ekonomide dört bir andan saldırı altındayız. Bu bağlamda iyi günler geçirmiyoruz belki ancak verilen mücadele takdire şayan. Para ürkektir, güven, istikrar ister. Bu bağlamda seçimlerin öne alınması, yeni teşvikler mücadelenin önemli bir ayağı. Bizler de işadamları olarak üretim ve istihdam mücadelemizle devlete desteği sürdüreceğiz.

DEÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal: Cumhurbaşkanımızın özellikle cari açık enflasyon ve faiz konusundaki tespitleri son derece doğru. Ancak bunların altını doldurulmasını da bekliyoruz.

Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı: Dövizdeki hareketliliğe bağlı olarak yükselen faiz oranları, yatırım yapılabilir seviyelerin üzerine çıkmış durumdadır. Cumhurbaşkanımızın kararlılıkla ifade ettiği faizlerin, enflasyonun ve cari açığın düşürülmesi yatırımlar ve sürdürülebilir büyüme açısından önem arz ediyor.

sabah.com.tr

yeniasir.com.tr