ENDÜSTRİ 4.0’LA ÖNE GEÇEBİLİRİZ | Bilal Saygılı Blog

ENDÜSTRİ 4.0’LA ÖNE GEÇEBİLİRİZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında Endüstri 4.0'ın büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.

Bu doğrultuda yapılan milli ekonomi ve sanayi hamlelerini desteklediklerini ifade eden Saygılı, "Endüstri 4.0 modelinin hayata girmesiyle bir takım değişiklikler yaşanacak. Kurumlar, bireyler ve makineler arasındaki ilişkiler yeniden tanımlanacak. Akıllı evler, arabalar, bahçeler, seralar, çiftlikler, fabrikalar, hastaneler, ulaşım sistemleri olacak.

Dünyayı değiştiren öğrenen/otonom robotlar, 3 boyutlu 3D yazıcılar, yatay ve dikey entegrasyon, sanal gerçeklik, simülasyon gibi teknoloji kullanımlarını göreceğiz. Çok geç olmadan kendimizi, şirketimizi ve ülkemizi buna hazırlamalıyız" dedi.

Türkiye'nin Endüstri 4.0 yaklaşımına geçtiğinde, üretimde rekabet gücünün artacağını söyleyen Saygılı, "Ekonomide yaşanan canlılık büyüme hızımızı daha da artıracak.

Ülkemizin, bu yeni sanayi devriminde treni kaçırmaması için teknoparklar kurarak Endüstri 4.0 eğitimini çok küçük yaşlardan itibaren vermeye başlaması, özellikle şirketlerde Endüstri 4.0 departmanlarının kurulması ve bu alandaki mühendislerini istihdam etmesi önceliği olmalıdır" diye konuştu.

Sabah Gazetesi