DUBAİ DENEYİMİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR | Bilal Saygılı Blog

DUBAİ DENEYİMİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Bir önceki blog yazımda   Dubai serüvenimin nasıl başladığını anlattım. Bu yazımda ise yemek, otel tavsiyelerine ve Dubai’de yapmadan dönmemeniz gereken aktivitelere değiniyor olacağım.

Dubai’de yapmaktan en çok zevk aldığım şey Türkiye’den, özellikle kış aylarında, Dubai’ye gittiğimde yazlık bir t-shirt ile yolda yürümek. Türkiye kış aylarını yaşarken Dubai’de birden iklim değiştirmek oldukça zevkli bir eylem. Tabi yalnızca bu değil! Aynı zamanda Dubai’nin zengin yemek kültürünün içinde olmak da çok keyifli. Dubai mutfağını seviyorum çünkü her damak tadına uygun, dünya mutfağından pek çok alternatif bulunuyor. Her menüde ilk göze çarpan şey soslar.  Özellikle benim kadar sos çeşitlerini seven biriyseniz Dubai mutfağından çok keyif alacaksınız demektir.

Denizin nimetlerinden yararlanılan Dubai mutfaklarında her zaman en lezzetli karidesleri bulabilirsiniz.  Dubai’ye kadar gitmişken ızgara Jumbo karides, mısır çorbası, humus, bol baharatlı ya da tavuklu pilav ve de Shawarma adını verdikleri bir çeşit döner olan yöresel yemeklerini tatmadan kesinlikle dönmeyin. Bir de büyük bardaklarda birbirine karışmayan rengârenk taze meyve sularından mutlaka içilmesi gerekiyor.

Dubai’de yemek yerken bir yandan nargilenizi içebilirsiniz.

Dubai’de gittiğim restoranlar arasında aklımda en çok kalanı Lübnan mutfağı olan Al-Safadi oldu. Hem lezzet olarak başarılı hem de yemekle beraber nargile keyfi yapma imkânınız olan bir restoran. Çok şık bir ortamı olmasa da, keyifli yemekleri nedeni ile her daim kalabalık ve tercih edilebilir bir yer.

Restoranların menüleri dışında alternatif lezzetler arayanlar için Dubai, Tayvan, Japon ve Hindistan restoranları ile de gezenleri büyülüyor. Dubai’deki lezzet anlayışı ile harmanlanan bir damak tadına ulaşmışlar. Pek çok alışveriş merkezinin için de çeşitli zincirlere ait restoranlar bulunmakta. Kolaylıkla çok leziz ve keyifli bir öğle yemeğine ulaşmanız mümkün. Tabi ki dünya mutfaklarına ve farklı tatlara açıksanız…

Mutfak lezzetlerinden sonra Dubai’nin kültürü hakkında gözlemlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Dubai aldığı göç yoğunluğu sonucunda kendine özgü kültürü olan bir yer değil. Fakat tamamen dünyaya açılmış olan yapısından dolayı ülke kültüründen çok şehir kültürüne sahip. BAE kültürü İslam dini ve geleneksel Arap ve Bedevi kültürü etrafında biçimlenmiş olsa da Dubai’de herkes kıyafet ve yaşam tarzı konusunda özgür. Modern kıyafetli kişiler yanında geleneksel Arap kıyafetleri içinde erkek ve kadınlar görmek mümkün. Hemen hemen herkesin İngilizce konuşabildiği ve insanlar ile anlaşma probleminin yaşanmadığını da belirtmem gerek.

Dubai’yi tanımlarken tam bir festival ve organizasyonlar şehri diyebilirim. Futbol, kriket, at ve deve yarışları Dubai halkının favori sporu.

Mutfak ve kültür bilgilerini aktardıktan sonra favori otellerimi de yazmak istiyorum. Çok sık otel değiştirmeyi sevmiyorum, hep iş amaçlı gittiğim için benim için önemli olan temiz, kolay ulaşılır ve iyi kahvaltısı olan oteller oluyor. Bu amaçla şehir merkezi Deira’da olan otelleri tercih ediyorum.

“Eğer iş için gittiyseniz en merkezi bölge Deira ve civarı oluyor ve oradan tavsiye edebileceğim oteller” :

* METROPOLITAN PALACE HOTEL    

* TAJ PALACE HOTEL                                

* IBIS AL RIGGA HOTEL                       

“Ancak aileniz ile tatil için tavsiyelerim sahil civarı olan Jumeirah bölgesinde” :

* JUMERIAH BEACH HOTEL 

* INTERCONTINENTAL DUBAI FESTIVAL CITY

* ATLANTIS, THE PALM

* DUBAI MARRIOT HARBOUR HOTEL & SUITES

Dubai’ye kadar gitmişken çöl safarisi yapmadan geri dönmek olmaz. Land Cruiser’lardan inip deveye biniyorsunuz, ondan da inip ATV motorlara biniyorsunuz. Tamamı çölün ve kumun tadını çıkarmak, engebeli çöl sahasında düşmek üzere olma deneyimi veya kuma gömülme duygularını yaşamak için. Kesinlikle eğlenceli. Sonrasında otantik bir Arap mutfağı ile akşam yemeği keyfi geliyor. Bayanlar için desenli el kınaları yaptırma şansı var. Bir de tabi ki diğer ülke insanları ile tanışma ve sohbet etme imkânınız oluyor. Dubai çöl safarisine katılmak çocuklarınız ve aileniz için iyi vakit geçireceğiniz bir gün olmasını sağlıyor.

Dubai’de yapılacak aktiviteler arasından yalnızca çöl safarisi yok tabi ki de. Arap kültürünün olmazsa olmazı nargile keyfi yapabileceğiniz mekânları ziyaretten, özellikle giyim ve teknolojiye ilgi duyanlar için gezilecek dünyanın en büyük alışveriş merkezlerine kadar yapılacak pek çok şey var.  Ben büyük alışveriş merkezlerinden gezmekten keyif alanlardan değilim. Onun yerine yine aradıklarımı bulabildiğim butik alışveriş yerlerine gitmekten daha çok keyif alıyorum. Dubai’de favori alışveriş merkezim ise; http://alghuraircentre.com/en

Ancak gitmişken ilginizi çekeceğini düşündüğüm hem güzel restoranları hem de ortamı ile tavsiye edeceğim alış veriş merkezlerini şu şekilde:

Dubai Mall 

Mall of the Emirates 

Ibn Battuta Mall 

“yi bir nargile için kesinlikle tavsiyem Dubai Marina bölgesindeki Reem Al Bawadi Restoran (http://www.reemalbawadi.com/)” diyor. Nargilesi keyifli ve manzarası çok dinlendirici.

Bir Dubai gezisi için en uygun mevsim 15 Ocak ile 15 Şubat arası.  Her yıl düzenlenen Dubai Shopping Festival organizasyon döneminde uygulanan indirimler nedeni ile ziyaret edilebilir ancak denize Aralık, Ocak, Şubat aylarında girmek biraz zor olur serinlikten ötürü. Bu aylar dışındaki tüm sezon denize daha keyifle girilebilinir. Mayıs ile Eylül arasında sıcaklık 45-50 derece altına düşmez, Eylül’den sonra ise 25-30 derece arası ideal bir hava oluşur, hem gündüz hem akşam yaşanacak bir sezondur.

Dubai’de insanların genellikle sakin ve nazik. Yüzlerinde mutsuzluk ifadesi yok. En yakın sürede Dubai’ye ailem ile birlikte yalnızca tatil için gideceğimi ve orada bulunan dostlarımı ziyaret edip zaman geçirmek istediğimi söylemem gerek.