SERAMİK TABAK KOLEKSİYONUM | Bilal Saygılı Blog

SERAMİK TABAK KOLEKSİYONUM

1993-1994 yılları arasında iş amaçlı ilk yurtdışı seyahatimi gerçekleştirdiğimde başladığım obje merakını her gün biraz daha arttırdım.

Gittiğim her ülkeden topladığım eşsiz objeleri kısa zamanda bir hobiye dönüştürdüm. Bu objeler arasında öne çıkan ve beni en etkileyen özellikle seramik tabaklar oldu.

 

Gittiğim ülkelerde en çok dikkatimi çeken objelerden olan seramik vitrin tabaklarını toplamaya ve koleksiyonumu oluşturmaya başladım. Otuza yakın ülkeyi gezdiğim seyahatlerim sırasında karşılaştığım bu parçaların bir kısmını bugün Saygılı Rulman'daki ofisimde, bir kısmını ise evimdeki vitrinde sergiliyorum.

Koleksiyonumdaki En Değerli Tabak

NACHI-Fujikoshi firma başkanı Sayın Hiroo Honma'nın, hediye ettiği seramik tabak.

NACHI-Fujikoshi firma başkanı Sayın Hiroo Honma seramik tabağı hediye ederken

TTabakların her birinin özel bir hikâyesi, anısı var benim için. Fakat diğerlerinden özellikle ayrılan bir seramik tabak var: Nachi'nin bana hediye ettiği Japonya'dan gelen nadide parça. Manevi değeri oldukça büyük olan bu tabak, NACHI-Fujikoshi firma başkanı Sayın Hiroo Honma tarafından, Haziran 2012 Toyama tesislerine ziyareti sırasında hediye edildi bana. Japonya’nın ileri gelen eski bir seramik boyama ustasına, benim için özel olarak yaptırılmış ve motiflerine karar verilmiş. Bu yüzden benim için anlamı büyük bir hediye.