NACHİ KAI TOPLANTISI | Bilal Saygılı Blog

SAYGILI RULMAN ULUSLARARASI NACHI TOPLANTISI İÇİN FRANKFURT´TA

NACHI KAI toplantısı 13 Kasım 2018 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. 20 ülkeden yaklaşık 100 katılımcının yer aldığı uluslararası buluşmada NACHİ Türkiye Resmi Distribütörü Saygılı Rulman da oradaydı. NACHİ Europe Başkanı Matsushima-san’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı ve Başkan Yardımcısı Gülnihal Saygılı Tekin katıldı. Bilal Saygılı bu önemli uluslararası etkinlik ile ilgili sorularımızı cevaplayarak Frankfurt’ta yaşadığı deneyimleri aktardı.

Öncelikle NACHİ KAI ne anlama geliyor ve ne amaçla gerçekleşen bir organizasyon? Öğrenebilir miyiz?

KAI Japonca’da birçok insanı bir araya getiren etkinlik, toplantı anlamına geliyor. NACHİ KAI toplantısı Nachi Avrupa distribütörlerini bir araya getirmek amacıyla düzenlenen bir organizasyon. 13 Kasım’da Almanya’nın iş merkezi olan Frankfurt’ta Nachi distribütörlüğünü yapan firmaların yönetim kurulu üyeleri ve Japon merkez ofisinin yöneticileri bu güzel etkinlik için bir araya geldi. Misafirler ve katılımcılar için iki gün süren müzakere ve bilgilendirme toplantıları yapıldı. Toplantılar sonrası tüm katılımcılar gala yemeğinde buluştu.

Bize toplantı günü ile ilgili deneyimlerinizi ve aklınızda kalan detayları aktarabilir misiniz?

Günümüz güzel bir Frankfurt havası ile başladı. Organizasyona katılım için hazırlığımızı yaptıktan sonra toplantının yapılacağı salona geçiş yaptık. Her detayın çok ince düşünüldüğü bir organizasyon programı hazırlanmıştı. Etkinlik başlamadan önce yaşayacağımız deneyimin her detayı ile ilgili olarak geniş çaplı bir bilgilendirme ve sunum yapıldı. Nachi Europe Başkanı Matsushima-san’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, uzun zamandır görüşmediğimiz Nachi dostlarımızla bir araya gelerek hasret giderme ve onlarla sohbet etme imkânı bulduk. Nachi Japonya heyeti tam kadro oradaydı. Toplantı programı Nachi - Fujikoshi Başkanı Honma-san’ın konuşması ile başladı. Akabinde Nachi yetkilileri tarafından gelişmeler ve hedefler ile ilgili bilgiler aktarıldı. Sonrasında ise ürün bazında toplantılara geçildi. Rulman, robot, hidrolik ve kesici takımlar olarak her birim kendi yetkilileri ile ayrı görüşme odalarında istişare toplantıları gerçekleştirildi.

İş süreçlerinize katkısı bakımından bu geniş çaplı toplantının çıktıları ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Toplantı boyunca satış, teknik ve pazarlama uzmanları tarafından piyasaya yeni sürülen ürünler ile ilgili bilgiler aktarıldı. Toplantı, Avrupa pazarı ve mevcut gelişimi ile Nachi’nin yeni uygulamaya koyduğu yenilikleri görüşmek için kapsamlı bir fırsat verdi. Japonya’dan özellikle bu toplantı için gelen yetkililer distribütörlerin talepleri ve geribildirimleri ile ilgili birebir bilgi ve notlar aldılar. Bu sayede bir yandan distribütörler Nachi yetkilileri ile görüşlerini paylaşırken diğer yandan da kendi aralarında deneyimlerini aktardılar. Böylece Nachi çatısı altında birleşen tüm katılımcılar arasında büyük bir işbirliği ortamı ve sinerji yaratıldı.

Programın toplantılar sonrası gala yemeği ile devam ettiğini iletmiştiniz. Gala yemeği ile ilgili de bilgi aktarabilir misiniz?

Yapılan görüşme ve toplantıların ardından program keyifli bir gala yemeği ile devam etti. Yemekte katılımcılara Avrupa mutfağından çeşitli lezzetler sunuldu. Nachi Elçisi olan Bayan Savada’nın söylediği keyifli Japonca şarkılar yemek esnasında konuklara eşlik etti.

Gala yemeği konuşması tarafımdan gerçekleştirildi. Özellikle tüm Nachi distribütörlerini aynı ortak hedefte buluşmaya davet ederken, önem verdiğim konular olan işbirliği ve dürüst ticarete dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdim. Etkinlik sonunda bütün bayilere Japon kültürünün geleneksel bir yansıması olan Japon İmporatoriçe Biblosu hediye edildi.