SAYGILI RULMAN 5 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK | Bilal Saygılı Blog

SAYGILI RULMAN 5 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK

Rulman sektöründe 35 yıldır faaliyet gösteren Saygılı Rulman, ülkeye daha çok katma değer kazandırmak için üretim kararı aldı. İlk etapta rulman yatağı ile üretime bu yıl içinde başlamayı planlayan Saygılı Rulman, 5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek. Sanayinin bel kemiği olan ve çok büyük bir bölümü ithal edilen rulmanı da bütünüyle üretmeyi hedefliyor.

5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Bu yılın kendileri için çok önemli olduğunu uzun zamandır planladıkları üretime başlayacaklarını söyleyen Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, 2020 yılında cirolarının önceki iki yıla göre daha yüksek ve güçlü olacağının altını çizdi.

Uzun zamandır üzerlerinde çalıştıkları ve deneme üretimlerini tamamladıkları rulman yatağı üretimine kısa süre içinde başlayacaklarını ifade eden Saygılı, “Bu proje için şubat ayında Japon mühendisler Türkiye’ye gelecekler ve arkasından yıllık üretim planlanmasını yapacağız. 2020’in ikinci yarısından itibaren üretime başlayacağız. Tamamen Türkiye kaynaklarını kullanarak yüzde yüz yerli üretim yapacağız. Bu yatırım için 5 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğiz. İlk etapta da 50 kişiye daha istihdam sağlayacağız” dedi.

“RULMAN STRATEJİK ÜRÜN OLARAK DESTEKLENMELİ”

Türkiye’nin rulman üretiminde ihtiyacın sadece yüzde 6’sını karşılayabildiğini ifade eden Bilal Saygılı, Türkiye’deki rulmanların yüzde 90’ının ithal olduğunu söyledi. Rulmanın sanayici için çok önemli bir ürün olduğunu dile getiren Saygılı, eğer sanayide büyüme varsa rulmanın çeşitliliği ve depolanması talebi de o kadar artacağına dikkat çekiyor.

Son birkaç yılda Türkiye yüksek teknolojiye ilgi duymaya başlayınca rulmanın iş alanları da gelişmeye ve genişlemeye başladığını belirten Saygılı şunları kaydetti: “2020 ve sonrasında rulmanda tekrardan bir canlılık göreceğiz.

Hükümetimiz rulmanı yüksek teknoloji ürünü olarak ilan edip özellikle rulman üretimi yapmak isteyenlere teşvik verirse rulman konusunda çok daha iyi noktalara gelebiliriz. Rulmanda stratejik ürünler içine konulursa Türkiye’nin yüzde 6 olan rulman üretimi çok kısa bir sürede yüzde 50’lere çıkabilir.“

“FAİZLER DÜŞTÜ, VADELİ SATIŞLAR BAŞLADI”

Türkiye ekonomisinin 2019’un ikinci yarısından itibaren toparlanma ve reel sektörün iyileşme sürecine girdiğini aktaran Saygılı, 2020 yılının 2018 ve 2019 yıllarına göre daha pozitif geçeceğini söyledi.

Faiz oranlarının hızlı bir şekilde düşmeye başladığını vurgulayan Saygılı, “Devletin aldığı tedbir ve hamlelerle kredi faizlerini yüzde 10 ile 12’ye kadar düştü. Geçtiğimiz buhranlı günlerde herkes peşin alıp satmanın telaşındayken artık vadeli satışın önü açıldı. 2020 yılında Türkiye ekonomisinin iyiye gideceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi, İzmir Eki