ENDÜSTRİ 4.0´A EN İYİ ŞEKİLDE UYUM SAĞLAMALIYIZ

ENDÜSTRİ 4.0´A EN İYİ ŞEKİLDE UYUM SAĞLAMALIYIZ

Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, Endüstri 4.0'ının temelinde üretim olduğuna dikkat çekti. Endüstri 4.0'ın günümüzün sanayi devrimi olduğunu ifade eden Saygılı, "Yapmamız gereken Endüstri 4.0'dan kaçmak değil, en iyi şekilde uyum sağlamak" dedi. ‘’Endüstri 4.0; makineleşme, elektrik ve bilgisayar teknolojilerini izleyen ve üretim sanayisine entegre edilmesiyle ortaya çıkan günümüzün sanayi devrimidir’’ diyen Saygılı ‘‘Bugüne kadar gerçekleşen teknolojik gelişmelerin bir üst noktaya taşınması ile oluştu. Yani yeni bir oluşum değil, beraberinde getireceği sonuçlar ile bir devrim niteliği taşımaktadır. Endüstri 4.0 ile endüstriyel alanda bilgisayarlaşmanın en üst düzeyde olması ve üretimin ileri teknoloji ile donatılması hedeflenmiştir. Bu hedefler gerçekleştiğinde ise; üretimde iş gücünün azalmasıyla birlikte insana dayalı hatalar da ortadan kalkacak. Artık üst düzeye ulaşmış esnek üretim ile müşteriye özel ürün yapabilme imkânı artacak, hızlı üretim ile sipariş bekleme süreleri en aza inecek. En önemlisi ise ucuz işgücü ile elde edilen rekabet üstünlüğü de ortadan kalkacak’’ dedi

AVANTAJ YARATACAK

 Endüstri 4.0 devriminin en önemli alt yapı şartlarından birisi, şirket kültürünü dijitalleşmeyle uyumlu bir şekilde çalışacak hale getirip bu dönüşümü tamamlamış olmaktır diye nitelendiren Saygılı, ‘’Dijitalleşme üzerine kurulan Endüstri 4.0 ile bazı farklı kavramlar da üretim sistemlerine ilave edilmeye başlandı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimlerini, akıllı cihazların otomasyonunu sağlayan ve Endüstri 4.0’ın güçlerinden birini oluşturan Siber-Fiziksel sistemler de bunlardan biri. Siber-Fiziksel sistemlerin devreye girmesi ile alakalı ilk ‘akıllı fabrikalar’ geliyor. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecek. Bu demek oluyor ki, cihazlar ve makineler birbirleriyle haberleşerek üretim işlemlerini kendi içlerinde belirleyip uygulayabilecek. İşçi gücünden teknoloji kontrolüne geçen sistemler ile makinelerin fonksiyonu artacak. Endüstri farklı bir yere, daha güçlü bir değere hız ve kalite kazanarak gelecek. Global dünyada bu geçişi sağlayanlar büyük avantaj yakalayacak. Makine arızaları önlenebildiği gibi zaman kaybı olmadan anında giderilmesi mümkün olacak. Hatta herhangi bir sanayi-üretim sistemine dünyanın bir ucundan o sistemin yetkilisi müdahale edebilecek’’ dedi.


  4.0'ın avantajları nelerdir?
- Endüstri 4.0 ile yeni hizmet ve iş modelleri gelişecek. İmalat sanayisinde uzaktan kontrol ile sistemi istediğimiz her an her yerden izleyebileceğiz. İşgücünden teknoloji kontrolüne geçen sistemler ile meydana gelebilecek hataları önceden tahmin edip teşhis koyabileceğiz. İş geliştirmeden- mühendisliğe birçok yenilik kapımızı aralayacak.

Yeni Asır Gazetesi