DİJİTALLEŞEN DÜNYADA BİZ DE VARIZ | Bilal Saygılı Blog

DİJİTALLEŞEN DÜNYADA BİZ DE VARIZ

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye ekonomisi için üretimin hayati önem taşıdığını belirtirken dijital dünyanın da iş yapış şekillerini kökünden değiştireceğini vurguladı. Saygılı, bu kapsamda yeni iş birlikleri için yola çıkan MÜSİAD EXPO’nun da önemli bir rol üstlendiğinin altını çizdi.

Dünyanın önümüzdeki yüzyılı etkileyecek büyük güncellemelerin ve dönüşümlerin yaşandığı bir süreçten geçtiğini dile getiren MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, 2019’un sonunda Çin’de başlayan ve giderek dünyanın pek çok coğrafyasında hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla tüm dünyada köklü değişimlerin yaşandığı yeni bir döneme girildiğini aktardı. Bu süreçte salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyanın oyun kurucu ülkelerinden birinin Türkiye olacağını dile getiren Saygılı, “İnancımız odur ki bu asırda Türkiye’nin yıldızı parlayacaktır. Bu manada yeni fırsatlar oluşturacağını düşündüğümüz 18. MÜSİAD Expo Ticaret Fuarı "Küresel Ticaret Burada" sloganıyla 18-21 Kasım tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleştirilecek, Türkiye’nin üretim, ticaret, ihracat ve yatırım alanlarında önünü açacak, ülkemizin iş insanlarının tüm dünyayla temas ederek işlerini geliştirmesine vesile olacaktır.” diye konuştu.

PANDEMİDE TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Kovid-19 pandemisinin, daha önce yaşanan birçok hadiseden farklı olarak küresel düzende önemli dönüşümlere ve hatta kırılmalara sebebiyet verebileceğini vurgulayan Saygılı, küresel dünyada dayanışmanın gittikçe zayıfladığını ve her ülkenin kendi problemleriyle baş başa kaldığını aktardı.

Türkiye’nin almış olduğu önlemlerin, vatandaşlarımızın dikkate değer duruşunun çok önemli olduğuna inandıklarını söyleyen Bilal Saygılı, “Gelişen ve kendini güncelleyen dünyanın oyun kurucusu Türkiye, ‘adalet ve merhamet’ ekseninde insanî ve girişimci politikaları ile birçok ülkeden daha az zararla bu süreci atlatabilecektir. Koronavirüs salgınının etkilerinin devam ettiği süreçte Türkiye, güçlü sağlık alt yapısının sunduğu avantajlarının yanı sıra, hem vatandaşlarına verdiği kapsamlı ekonomik ve sosyal destek paketleriyle hem dünyanın birçok ülkesine gönderdiği yardımlarla bu zorlu sınavı başarıyla geçirmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

ÜRETİME ODAKLANMALIYIZ

Türkiye’nin salgın sürecinde 150’den fazla ülkeye sağlık yardımında bulunduğunu hatırlatan Saygılı, şunları söyledi:

“Türk milletinin diğerkâmlığını ve yardımseverliğini hiçbir ayrım yapmadan tüm insanların istifadesine sundu. Kovid-19 sonrası süreçte gördük ki dijitale yatırım yapan firmalar avantajlı bir konuma yükseldi. E-ticaret siteleri ve kargo şirketleri ekonominin taşıyıcı unsurları oldu. Güvenli üretim zinciri algısı ile dünyanın yeni tedarik noktası haline gelen Türkiye’nin salgın krizini yönetmedeki başarısı herkesin ilgisini çekti. Özellikle gıda, tarım ve turizm alanlarında Türkiye, rakiplerine nazaran daha avantajlı bir konum elde etti. Dijital dönüşüm yaşadığımız bu gelişmeler içerisinde MÜSİAD Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan’ın vurguladığı “Paranın gücünü üretim gücü belirler” mottosu ile ülkemizin üretim gücünü arttırmaya odaklanmalıyız. Aynı zamanda yeni normale azami dikkat ederek, üretim çarklarında hijyenik ortamı oluşturmalıyız. Pandemi sonrası kalıcı ezber değişimlerine hazırlıklı olmalı ve yeni hedeflere odaklanmalıyız.”

DOĞRU REFLEKS DOĞRU KARAR

Koronavirüs salgını sonrasındaki dünyada saflar yeniden belirleneceğini kaydeden Bilal Saygılı, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de yeniden tesis edileceğini belirtti. Yakın gelecekte doğru refleksleri hızlı şekilde verebilmenin doğru kararlar almanın sınanacağı değişimler beklediklerini söyleyen Saygılı, “Var olan tablo “yeni dünya düzeni kuruluyor” klişesini doğrulamıyor. Görünen o ki küresel nizam enstrümanını değiştirmekte, dijital bir düzen inşa etmek için kapitalizmi güncellemekte ve yeniden tanımlamaktadır. Dünya ekonomisinin doğuya doğru kaydığı ve üretim üslerinin el değiştirdiği bir düzlemde finans teknikleri, alışveriş şekilleri de değişmektedir. Ülkeler artık dolarla alışverişi terk ederek kendi para birimleri üzerinden ticaret yapmaktadır” dedi.

Dijital dünyada big data, kripto para, blockchain teknolojileri yaygınlaşarak yapay zeka ile yeni fırsat ve tehditler oluşacağını dile getiren Bilal Saygılı, otomasyon sistemleri, Endüstri 4.0 uygulamaları, robotlar,  5G teknolojisi, e-ticaret uygulamaları ile dijital platformların yaygınlaşacağının altını çizdi.

Yaşanan bu gelişmelere bakarak iş yapış şekillerinin değişebileceği öngörülmektedir. İhtiyaç duyulacak iş nitelikleri de değişecek; inovatif düşünme, karmaşık problem çözümü, eleştirel bakış, bilişsel esneklik, duygusal zeka gibi bugün daha az kullanılan alanları daha çok kullanmamız gerekecek. Katma değeri düşük iş kolları yok olacak ve yeni iş alanları oluşacak.

MÜSİAD EXPO’DA YENİ FIRSATLAR BİZİ BEKLİYOR

Türkiye, korona sonrası süreçte üretim-ticaret-yatırım senkronizasyonu içinde dünyanın cazibe merkezi olabilecek bilgi, birikim ve ortama sahip olduğunu vurgulayan MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, “MÜSİAD ailesi olarak biz de iş hayatının içerisinde milletimize hizmet yolunda, en iyisini en güzelini üretmek için durmadan, dinlenmeden tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

MÜSİAD Expo fuarının bu yıl 18’cisinin 18-21 Kasım tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleştirildiğini hatırlatan Saygılı sözlerini şöyle sürdürdü: Ülkemizin ve iş dünyamızın dünya ticaretindeki etkinliğinin arttırılması noktasında üretim, ticaret, ihracat ve yatırım alanlarında böylesine zor bir dönemde MÜSİAD’ın son derece önemli bir organizasyonu olduğunu düşünüyorum. "Küresel Ticaret Burada" sloganıyla yapılacak 18. MÜSİAD Expo Ticaret Fuarı’nın salgın nedeniyle gelemeyenler için de 'hibrit fuar' deneyimi sunacak olması müthiş bir deneyim olacak. Pandemi sonrasında daha çok dijitalleşen dünyada yeni fuarcılık anlayışının bir yansıması olarak fuarlar bildiğiniz gibi 'sanal fuar'lar üzerinden yapılmaya devam ediyor. Üreticileri alıcılarla buluşturan pazarlar büyüyor, sosyal network ağları oluşturabilen güçlü dijital ortamlar yeni fırsatlar oluşturuyor.”

İŞBİRLİKLERİNE VESİLE OLACAK

Saygılı, MÜSİAD EXPO fuarıyla alakalı şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde ve dünyada sektörüne yön veren üyelerimize farklı bir vizyon kazandıracak olan MÜSİAD Expo Fuarı’nın gerek alan büyüklüğü gerek ziyaretçileri ile dünya çapında yapılan bir fuar olacak. 56 ülkeden 400 yabancı alım heyetinin iş insanlarıyla buluşacağı, 40 binden fazla şirketi temsil eden 100 bin ziyaretçinin beklendiği MÜSİAD Expo’da ticaretimizin gelişmesi, yeni yatırımların oluşması ve iş birliklerinin yapılması ülkemizin yarınları için de çok kıymetli bir durum. Fuarın hem online hem de fiziksel olarak yapılması ülkemizin iş insanlarının tüm dünyayla temas ederek işlerini geliştirmesine vesile olacaktır. Şimdiden MÜSİAD ailemize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: Yeni Şafak, MÜSİAD EXPO 2020 Özel Sayısı