TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELECEĞİNDEN ÜMİTLİYİM | Bilal Saygılı Blog

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELECEĞİNDEN ÜMİTLİYİM

Türkiye'nin 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 3,1 büyüyerek, 27 çeyrek üst üste büyümesini sürdürdüğünü ve ülkemize karşı yapılan tüm olumsuz girişimlere rağmen ekonomideki rakamların memnuniyet verici olduğunu söyleyen Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye ekonomisinin geleceğine ümitle baktığını söyledi.

Dünya ekonomisinde yaşanan sorunlara, Türkiye'deki hain FETÖ darbe girişiminden sonraki gelişmelere rağmen ülkenin büyük projelerle yoluna devam ettiğini söyleyen Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, hükümetin bu süreçte özellikle ekonomide aldığı tedbirlerin yerinde olduğunu söyledi.

Büyüme ve enflasyon rakamlarının Orta Vadeli Programda revize edilmesine, piyasalardaki sıkışıklığa rağmen yeni teşvik paketleri ve tedbirlerle sistemin işlediğine işaret eden Saygılı, "Türkiye'nin yaşadığı terör, komşu ülkelerdeki savaş, uluslararası kurumların ülkemiz için aldığı yanlı kararlar, bir başka ülkede çok büyük sıkıntılar yaratabilecekken, Türkiye bunların üstesinden milletin de verdiği destekle geliyor. Türkiye bundan sonra da yoluna her şeye rağmen devam edecek. Biz de ülkemize olan katkımızı her geçen gün artıracağız. Üretime özellikle katma değerli üretime yatırım yaparak, ülkemizin refah pastasından daha çok pay alması için var gücümüzle çalışacağız" diye konuştu.

En çok büyüyen 5'inci ülkeyiz Euro Bölgesi'nde ekonomik durgunluğun sürdüğü, Çin'in yüzde 6,7 ile 2009'dan bu yana en düşük büyümeyi yaşadığı, dünyanın FED'in faiz artırımına yönelik belirsizliklerle yön bulmaya çalıştığı dönemde, Türkiye ekonomisinin, G20 ülkeleri arasında; Hindistan, Çin, Endonezya ve Güney Kore'den sonra en çok büyüyen 5'inci ekonomi olduğunu ifade eden Saygılı, dile getirilen endişelerin yersiz olduğunu kaydetti.

Darbe girişimi bile ekonomiyi etkilemedi

Temmuz ayında sert bir şekilde daralan sanayi üretiminin, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,4 oranında arttığını ifade eden Bilal Saygılı, şöyle konuştu: "İstanbul Sanayi Odası ve Markit işbirliğinde hazırlanan PMI Endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre 1,3 puan artarak 48,3 değerine yükseldi. İSO ve Markit'in hazırladığı PMI Anketi yanıtları, Eylül ayında üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin hız kestiğine ve imalat sanayinde istihdam artışı yaşandığına işaret etti.

Ekonomi Bakanlığı'nın yayınladığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre ise 4'üncü çeyrek için ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 0,6 puan artarak 109,7'ye, ithalat beklenti endeksi ise 7,7 puan artarak 109,1'e yükseldi. 2001 yılında 'Anayasa Kitapçığı' tartışmasından sonra, 685 TL olan dolar 1.700 TL'ye fırlamış, binlerce insanımızın işsiz kaldığı ekonomik kriz başlamıştı. Bugün, yaşadığımız hain FETÖ darbe girişimi sonrasında bile, döviz kurları olağan seyrinde devam etti. Bu tek örnek bile ülkemizin geldiği noktayı özetliyor.

İzmir'inı yatırımlarıı hızlandı

İzmir Milletvekili olan Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da İzmir için büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Bilal Saygılı, İzmir'in yarım kalan projelerinin de Yıldırım sayesinde hızlandığını ve yakın zamanda birçok projenin hayata geçeceğini vurguladı. İzmir-İstanbul Otoyolu'nun çok kısa bir zaman içinde tamamlanacağını, sadece bu projenin bile başta sanayi, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde İstanbullu yatırımcıları İzmir'e çekeceğini açıklayan Saygılı, şimdiden İstanbullu yatırımcıların İzmir'e gelmeye başladığını kaydetti. Saygılı, Yeni Asır Gazetesi'nin 122. yılını kutlarken, Yeni Asır'ın İzmir ve Ege Bölgesi adına üstlendiği misyonun önemine dikkat çekti.

Haberin detayları için Yeni Asır'ın sayfasını inceleyebilirsiniz.