SAYGILI RULMAN 30. YILINI KUTLUYOR | Bilal Saygılı Blog

SAYGILI RULMAN 30. YILINI KUTLUYOR

Bundan tam 30 yıl önce İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde 50 metrekarelik bir dükkanda iki kişiyle faaliyetlerine başlayan Saygılı Rulman, çalışmalarını bugün 10.000 m²’lik kapalı alana sahip tesisi ile, Türkiye’nin en büyük rulman deposu ve 100 kişilik ekibi ile birlikte sürdürüyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu olan Bilal Saygılı dolu dolu geçen 30 yıllık iş yaşamını ve motor sporlarındaki başarılarını anlattı.

Henüz çok genç yaşlarda şirketin başına geçen Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, o günlerde sırtına binen ağır yükün altında ezilmeden şirketi 30’uncu yaşına getirirken Başbakanlığa bağlı Türk Standartları Enstitüsü’nde (TSE) yer alan Ayna Rulman Komitesi’nin başkanı olarak Türkiye’de kullanılacak olan rulmanın standartlarını belirler hale geldi.

İzmir’de başladı, dünyaya açıldı

Ortadoğu Rulman Sanayinin (ORS) ilk bayisi olarak başladıkları ticaret yaşamında ilk olarak Ege Bölgesi’nde pazarlama çalışmalarına başladığını ifade eden Bilal Saygılı,  kısa sürede Türkiye çapında pazarlama başarısını yakaladıklarını ve ardından yurtdışından ithalata yöneldiklerini söyledi. Saygılı, “Amacımız kaliteli ürünleri Türk pazarına getirmekti. 1994 yılına kadar Türkiye içinde emin adımlarla büyüme gerçekleştirdik. Aynı yıl başta Almanya olmak üzere aralarında Rusya’nın da bulunduğu birçok ülkeden alım yaparak, yurtdışına açılma sürecini başlattık. 1996’da ise bizim için dönüm noktalarından biri olan ilk Uzakdoğu ithalatı gerçekleştirdik” dedi.

Distribütörlükler ardı ardına geldi

1997 yılında İzmir Mersinli Ağırbakım merkezinde 400 metrekare büyüklüğünde lojistik merkezi kurduklarını anlatan Saygılı, “Bu merkez Saygılı tarafından, rulman sektörüne ilk olarak getirilen depoculuk anlayışının da simgesiydi. Lojistik merkezinin kurulmasıyla 1998 yılında Ukrayna ve Rusya merkezli rulman markalarının Türkiye distribütörlüğü aldık. 2006 yılında Çin ve Hindistan’da kendi markamız olan Eterno markasıyla üretim yaptırmaya başladık. 2008 yılında Nachi marka rulmanların başta Türkiye olmak üzere; Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan ülkelerinin distribütörü olduk. Bugün Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nde transmisyon zinciri üretim tesisimizi kuruyoruz. Ayrıca distribütörlüğünü gerçekleştirdiğimiz Japon Nachi’nin İzmir’de yatırım yapması için de çalışmalarımız sürüyor” dedi.

TSE’de rulmanın standardını belirliyor

Türkiye’de hatta Avrupa’da alanlarında sayılı firmalardan birisi olduklarını ve ciro ve iş kapasitesi anlamında Türkiye’de ilk üçe girdiklerini anlatan Saygılı, “Türkiye’de 3 bin tane rulmancı var. Aynı zamanda meslektaşlarımızı temsilen Başbakanlığa bağlı TSE’de Ayna rulman komitesinin başkanlığını yapıyorum. Ülkemizin İSO ve DIN standartlarında görüş alınacağı zaman Avrupa’dan buna cevap verecek merci biz oluyoruz. Bu manada da devletime bu şekilde hizmet etmekten gurur duyuyorum. Yaklaşık 6 yıldır da bu hizmeti yürütüyorum” dedi.

Pistlerde de Başarılı

Otomobil sporlarına merakından dolayı yakın arkadaşı Ümit Ülkü tarafından pistlere davet edildiğini ifade eden Saygılı, “2010 yılında Honda Typer marka yarı modifiyeli bir otomobille bu spora girdim ve o yıl düzenlenen yaz kupasında birinci oldum. Bir sene sonra hedefi büyüterek Porsche marka bir araba aldım. Bugün ulusal pist şampiyonasında 2. sıraya ulaştım. 2016 sezonunda ise Türkiye’de 6 ve Avrupa’da 6 olmak üzere toplam 12 yarış gerçekleştirip, Avrupa Porsche Cup’ta 70 kadar aracın içerisinde 9. Sıraya kadar geldim ve Türkiye Şampiyonasın’ da yeni pist rekortmeni ve Türkiye 2. Cisi olarak sezonu tamamladım” diye konuştu. 

Röportajı okumak için Capital İzmir Dergisi, Aralık 2016 sayısı, safya 52 inceleyebilirsiniz.