KÜRESEL TİCARETİN ODAK NOKTASINDAYIZ | Bilal Saygılı Blog

KÜRESEL TİCARETİN ODAK NOKTASINDAYIZ

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Dünya Gazetesi İzmir Ekine özel açıklamada bulundu. Saygılı, İzmir’in sanayiden tarıma, ticaretten turizme varıncaya kadar birçok sektörde avantajlı ve çok yönlü ekonomisiyle adından söz ettirdiğini belirtti.

İzmir’in geçmişten bugüne Anadolu’nun önemli ihracat ve ticaret kapısı olarak dikkat çekerek gözde bir şehir olduğunu söyleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı, kentin çok yönlü ekonomisine destek vererek, yeşil kalkınma yolunda öngörülebilir yatırımlara alan açılması gerektiğini söyledi.

Saygılı, “Şehrimizin çok yönlü girişimine destek vererek teknolojideki kabiliyetimizi arttıralım, nitelikli istihdam oluşturarak üretim ve ihracata odaklanalım, sürdürülebilir yatırımlara alan açalım” dedi.

Saygılı, “Kentimiz coğrafi konumu, gelişmiş altyapısı, genç ve dinamik nüfusu, çok sektörlü güçlü ekonomisi ile bölgesinde bir cazibe merkezi olmaya, yatırım çekmeye devam ediyor. Uzun zamandır dış ticaret fazlası veren İzmir; 2021 yılında,  25 milyar doları aşan dış ticaret hacmiyle Türkiye ihracatının %6’sına, ithalatının da %4’üne katkıda bulunarak ülkemizin gelişimine istihdam, yatırım, üretim ve ihracatıyla güçlü şekilde destek veriyor, artı değer üretiyor” ifadelerini kullandı.

İzmir’in ihracatında Avrupa ülkeleri öne çıkarken ithalatta başta Çin olmak üzere Asya’nın önde olduğunu hatırlatan Saygılı, “Asya’dan Avrupa’ya ticaret hareketliliğinin olduğu bir bölgede İzmir, hem ihracat hem ithalatı artırmakta ciddi bir potansiyel barındırıyor” diye konuştu.

“ULAŞIM PROJELERİ YEREL KALKINMAYI CANLANDIRDI”

İstanbul-İzmir otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının bölgeye katkılarını vurgulayan Saygılı, “Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleriyle entegrasyonunun sağlanması yerel kalkınmayı ve ihracatı canlandırdı.

Türkiye'den yapılan ihracat ve ithalatın önemli bir kısmının gerçekleştirildiği otoyol güzergahındaki bölgede, üretim sektöründe GSYİH’ya 8,5 milyar lira katkı sundu. Bu yol üzerinde 8 yeni organize sanayi bölgesi konumlandırıldı. Mevcutta bulunan 13 OSB'de 54 bin kişi istihdam ediliyor” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi İzmir Eki