İŞ YAŞAMINDA VE PİSTLERDE HEM HIZLI HEM ´SAYGILI´ | Bilal Saygılı Blog

İŞ YAŞAMINDA VE PİSTLERDE HEM HIZLI HEM ´SAYGILI´

TÜRKİYE'nin en önemli rulman ve güç aktarım firmalarından 'Saygılı Rulman' markasının sahibi olan Bilal Saygılı, iş yaşamında ve yarış pistlerinde hızı seviyor.

İş hayatına 30 yıl önce 50 metrekarelik dükkanda 2 kişi ile başlayan Saygılı, bugün 130 kişilik ekiple çalışıyor. ‘Rulman’ denince ilk akla gelen isimlerden olan Bilal Saygılı, risk almayı da seviyor. İTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Saygılı, adeta adrenalin bağımlısı. Otomobil sporlarına merakından dolayı yakın arkadaşı Ümit Ülkü tarafından pistlere davet edilmiş, 6 yıldır da kopamıyor. İlk kez 2010’da yarı modifiyeli bir otomobille girdiği bu sporda yaz kupasında birinci olmuş. Hedefi ise Türkiye şampiyonluğu. Kendini pistlerde daha iyi tanıdığını söylüyor, “Pist yarışlarına katıldığımdan beri iş yaşamımda daha başarılıyım” diyor. Pistlerde fırtına gibi esen Bilal Saygılı’nın bu ‘Sıradışı’ öyküsünü ilgiyle okuyacağınızdan eminim. İşte ayrıntılar...

HAYAT FELSEFESİ

Aslolan insan emeğinin doğruluk, dürüstlükle yoğurulması ve akılla pişirilmesi.

OTOMOBİL

Profesyonel yarışçıyım.

* İlk arabam 1987 model beyaz bir Kartal’dı. Şimdi makam otomobili olarak kullandığım 2015 model siyah Audi A8 L var. Ayrıca, özel kaplama 2013 model Porsche 991 GT3 CUP yarış-pist aracına sahibim.Makam arabam için tercihim şoförden yana. Bir işadamı ve profesyonel Porsche pilotu olarak bir otomobilden beklentilerimi ikiye bölmüş durumdayım. İşadamı kimliğimle, yaşadığım yoğun tempomu duraksatmadan, hareket halindeyken dahi aracımın dinamizmimi devam ettirebilmesi önemli. Mevcut makam aracımı da bu amaca hizmet etmesi için tercih ettim. Ancak sporcu kimliğimle arabamda aradığım özellikler tamamen farklı. Mekaniğin ve teknolojinin birbirine entegre olduğu, kendimi aracın bir parçası olarak hissedebildiğim sürüş keyfi ararım. Trafikte dikkatli, başkalarının hakkına saygılı, kurallara uyan bir sürücüyüm.

BESLENME

Soğuk su, acı bibersiz bir öğün düşünemiyorum.

* Erken başladığınız günde, günü verimli kullanabilmek için sabah saatlerinde vücudun bunu karşılayacak enerjiyi alması gerektiğine inanırım. Bu yüzden muklaka kahvaltı yaparım. Besin değeri yüksek ve doğal ürünlerle beslenmeyi tercih ederim. Yumurta, bol limonlu ve zeytinyağ ile acı isot biber soslu zeytin ve soğuk su mutlaka olsun isterim. ‘Soğuk su ve acı biber her öğünde vazgeçilmezimdir’ diyebilirim. Öğlenleri genellikle şirkette yerim. İşyerimizde kendi bahçemizden topladığımız mahsulleri de kullanarak mutfağımızda yemeklerimizi yapıyoruz ve çalışanlarımızla beraber yiyoruz. İşyerinde daha çok sebze ve kırmızı et tercih ederim. Akşamları ise çok değişken... Bir işadamı olarak her akşamınız ayrı programla geçiyor. Ancak yine de tercih hakkımız söz konusu olduğu durumlarda sağlıklı ve doğru yöntemlerle pişirilmiş yemekler yemeye dikkat ediyorum. İş yemeklerinde daha çok deniz mahsulleri tercihim. Damak tadım her mutfağa ve farklı lezzetlere açık ve uyumludur. Ara öğün olarak ceviz, badem, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı tüketirim. Japon mutfağına ayrı bir ilgi duyarım. Özellikle sashimi, teppanyaki ve udon çok severim. Ağır yağda kızartılmış yemeklerden hoşlanmam. Bir de tatlıyla aram iyi değil. Eğer fırsatım olursa mutfakta vakit geçirmeyi severim. Mevsim salatam, şiş kebaplarım, arpacık soğanlı et sotem ve kendime has soslarla hazırladığım makarnalar çok beğenilir.

MEKAN

Lüks bir yerde de yerim sanayide de yemek yemeyi severim.

* Hizmet kalitesinin ve lezzetin yüksek olduğu temiz mekanlardan hoşlanırım. Bu şu anlama gelmesin: Sadece lüks restoranlarda değil, sanayide iyi bir çorbacının çorbasını veya pidecinin pidesini yemekten de keyif alırım. İzmir’de Gümüş Balık ve Sipari, Manisa’da Köfteci Ali, Adana’da Asmaaltı, Almanya’da Block House, Dubai’de Lebanese Al Safadi, Japonya’da Soba en beğendiğim restoranlar. Bir mekanda öncelikli dikkat ettiğim ilk 3 şey temizlik, güler yüz ve kaliteli hizmet.

SPOR

Avcılıkla da ilgileniyorum.

* Her pazar 06.30-09.30 arası arkadaşlarımla doğa yürüyüşlerine çıkarım. Ayrıca aletli sporlara ve yüzmeye zaman ayırırım. Tabii bir de profesyonel olarak hem yurtiçinde, hem de yurtdışında ülkemizi temsilen ‘otomobil yarışı’ olarak adlandırdığımız pist yarışlarında kendi Porsche’umla pilot olarak yarışlara katılırım. Avcılıkla da profesyonel olarak ilgileniyorum. Gerek yurtiçi, gerek yurtdışında katıldığım pist yarışlarından aldığım birincilik, ikincilik ve üçüncülük kupalarım var. Galatasaray taraftarıyım. İlk fırsatta dağ tırmanışı yapmak isterim.

TATİL

2 kez 5’er gün ‘es’ veririm.

* Yılda 2 kez maksimum 5’er gün tatil yaparım. Tarih ve kültürel dokunun olduğu her yer ilgimi çeker. İnsanların uzun süre aynı tempoda ve uğraşlarla konsantre şekilde yaşaması zordur.

Tatil bu duruma bir ‘es’ verir. Güzel değerlendirilmiş verimli bir tatil her anlamda hayatınıza geri döner.

HOBİ

El yapımı tabak biriktiriyorum.

* Başlıca hobilerim kitap okumak, araç kullanmak, doğa yürüyüşleri yapmak, balık tutmak, yüzmek, tarihi mekanları ziyaret etmek. Kitapta tercihim tarih ve biyografi. Enstrümantal, türkü ve klasik müzik dinlerim. Özel bir koleksiyon tutkusu değil ama her ziyaret ettiğim yerden el yapımı tabaklar alırım. Bana bulunduğum o yeri ve oradaki anılarımı hatırlatır. Konser, sinema, tiyatroya da fırsat buldukça giderim.

KARİYER

Bol uçak seyahatli işim var.

* İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Firmamız Saygılı Rulman’da çeşitli görevlerde bulundum. 1992’den bu yana ise yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum. Çocukken bol bol uçak seyahati yapabileceğim bir işim olsun isterdim. Tam da o işi buldum! 1976’da rahmetli dedemle beraber memleketimiz Adana Saimbeyli’de kum taşımıştık, 20 lira kazanmıştık, yarısını bana vermişti, o benim kazandığım ilk paraydı.

GÜNE BAŞLANGIÇ

Dinlenmemiş bir zihin ve beden güne hazır olamaz.

* Güne 06.00’da başlarım, akşamları yemekli toplantılarım veya davetlerim söz konusu değilse en geç 23.00’te yatmış olurum. Çünkü dinlenmemiş bir zihnin ve bedenin ertesi güne hazır olması söz konusu olamaz. Evden 08.00’de çıkarım. Günü doğru kullanmak ve bereketli olması için işe erken gitmenin önemine inanırım. Aradaki sürede ailemle kahvaltı yapar, gün planımı gözden geçirir ve papağanımız Gümüş’le sohbet ederim.

MODA

Ne çok spor, ne çok klasik.

* Kısmen takip ederim. Kendi tarzımla moda olan arasında ufak bağlantılar kurmaya çalışırım. Yakışanın en doğru tercih olduğuna inanıyorum. Ne çok spor, ne de çok klasik... İkisinin arasında bir tarzda, rahat ancak şık ve temiz olmasına dikkat ederim. Tabii ki takım elbise yine de kaçınılmaz son... Renk tercihim lacivert, koyu gri ve camel tonları. Kıyafetlerimi kendim alırım. Arada da -ihtiyaçlarıma göre- özel çalıştığım ve eline güvendiğim ustalarımdan giyinirim.

TEKNOLOJİ

Bir mühendis olarak hep yakınım.

* Teknolojiyle aram olması gerektiği kadar iyi. Her şeyin fazlasının insanların zamanlarını ve değerlerini çaldığını düşünürüm. Bir mühendis olarak teknolojiye hep yakın oldum. Uzaklaştığımı düşündüğüm noktada yeniden yakalamam çok zamanımı almıyor. Facebook’ta da, Twitter’da da varım. Zira, artık bu mecrada olmamak bizler gibi hem iş adamı, hem de sporcu kimliği taşıyan insanlar için çok da mümkün değil. Özellikle çevremizdeki gençlere bir nebze fikir verip yol gösterebiliyorsak ne mutlu bize!

SEVİMLİ DOSTLAR

Papağan ve kangal besliyorum.

* Gümüş adında bir papağanımız var. Ayrıca, köpeklerimiz... Güç ve sadakat özellikleri bilinen kangal cinsi özellikle ilgimi çekiyor.

ASTROLOJİ

İkizlerim, yerimde duramam.

* Burcum ikizler. Çok değil ama özelliklerini genel olarak bilirim. Aynı anda çok işle uğraşabilmek, kazanmayı da terk etmeyi de bilmek ve yerinde duramamak bana oldukça uyanlar. İçine kapanık ve devamlı değişken fikirli olmak gibi özellikler ise bana hiç uymuyor.

KİMDİR?

Adı ve soyadı: Bilal Saygılı
Doğum yeri ve yılı: Ankara, 1970
Eğitimi: İTÜ Makine Mühendisliği
İşi: Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı
Burcu: İkizler
Medeni durumu: Şahika Saygılı’yla evli. Enes, Ubeyde ve Ömer adlarında 3 çocuk babası.

Haberin aslını görmek için Hürriyet'i ziyaret edebilirsiniz.