Bilal Saygılı, basın, Bilal Saygılı haberler, Bilal Saygılı Mavera, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı Faaliyet ve Tanıtım Bülteni, Bülten | Bilal Saygılı Blog

İMKANSIZI HAYAL ET, HAREKETE GEÇ!

Mavera, gençlerin eğitim süreçlerine katkılar yapmak ve geleceklerinde farkındalık meydana getirmek amacıyla çalışmalar yürütmekte olan bir vakıftır.

Okul sürecinde ve sonrasındaki hayatlarında tecrübe kazanmak, gelecek vizyonlarına katkı yapmak amacıyla, konusunda ve çalışma alanlarında uzman akademisyen ve işadamlarıyla birlikte “Mavera Gençlik Zirvesi”ni düzenlemektedir. 14 Nisan 2018 tarihinde vakıf merkezinde gerçekleştirilen “İmkansızı Hayal Et Harekete Geç” konu başlıklı zirvede ben de gençlerin yaşamlarına dokunabilmek için görüşlerimi paylaştım.

"Sizden bir istirhamım var, her ne iş olursa olsun yaptığınız işleri hırs duygusunun üzerine kurgulamayın, çünkü hırs İslam dininden değildir, Allah’ın rıza gösterdiği bir halde değildir. Ama azim hayatın içerisinde tutunarak, fıtri kodlarımızın şekli doğrultusunda çalışmak azimle çalışmak demektir. Ama nefsani yaklaşarak, şeytanın vesveseleriyle haraket etmek ise hırsın ta kendisidir.

Birincisi şeytani bir nefisle yaptığınız işlerde hırslanarak haraket etmemek diğeri, planlı bir şekilde Rabbine tevekkül ederek devam edebilme iç güdüsüdür. Sizleri başarılı kılacak olan da budur.

Sizleri tenzih ederek söylüyorum ki; modern toplumun insanlara sunduğu çalışma ve kazanma mantığı hap şeklinde kolaycı bir mantık çerçevesinde verildiği için, insanlar emek ve gayret mekanizmasının ne anlama geldiğini öğrenemediler. İnanmak, gayret etmek ve mücadele etmek sonucunda ancak harakete geçirdiğiniz hayalinizi gerçekleştirebilirisiniz.

Hedefe koyduğunuz bir konu varsa o hedef, doğru planlama, gayretle, Allah'a doğru bir kul olmak ve en önemlisi infak etme karşılığında Rabbim sizlere yardımcı oluyor. Bir müslüman tacir, bir müteşebbis ruhu nasıl tarif ederseniz, eğer hayatında servet sahibi olmak ile sermaye sahibi olmayı idrak edemezse kapitalist bir mantığa doğru gider ve bunun hiçbir zaman farkına varamaz hale gelir. Servet sahibi olmak Allah’ın haram kıldığı, istiflemeyi getirir. Sermaye sahibi olmak kazanımlarınızla infak etmeyi, Allah yolunda harcamayı ve zekatınızı vermeyi getirir. Bu çizgi hayatınız boyunca atlamamanız gereken bir konudur, servet sahibi olmayı mı istiyorsunuz, sermaye sahibi mi!"                                                                                                                                                    

“İmkansızı Hayal Et Harekete Geç” konu başlıklı zirvede konuşmamı izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=0vkb6EiVgtM