EN İLGİ ÇEKİCİ KÜLTÜR | Bilal Saygılı Blog

EN İLGİ ÇEKİCİ KÜLTÜR

Bugüne kadar birçok ülke gezdim. Farklı kültürlere, inanışlara şahit oldum. Ama özellikle Japonya'nın kendine has kültürüne hayran kaldım.

Çünkü Japonlar; geliştirdikleri ne varsa içine ulusallıklarını harmanlayabilen, eksik kaldıkları noktaların bilincinde olup, eleştirmeden düzeltmeye odaklanan, tutumlu, çok üretip az tüketen insanlar. Bu yüzden de Japonlar için zeka veya yetenekten önce çalışkanlık geliyor. Kaderci bir toplum yapısı yok.

Benim için bu kültürün en etkileyici unsurlarından biri de yaptıkları her şeyin ve insanların davranışlarının bir anlamı olması. Çok konuşmak yerine etkili dinlemenin daha önemli olduğuna inandıkları için ortaya çıkan her ürünün sağlam bir zemini oluyor.

Bilal Saygılı, Saygılı Rulman olarak Japonya'nın Toyama kentindeki Nachi-Fujikoshi tesislerini ziyarette. (Ekim, 2015)

Japonya seyahatlerimde yaptığım gözlemlerde, insanların kurallara günlük yaşantılarında çoğunlukla uyduklarını gördüm. Bu disiplinin halkın davranışlarına sirayet ettiğini ve ülkeye düzen getirdiğini gözlemledim. Bir Japon doğduğu andan itibaren sisteme duyarlı, kurallara uyan ve bu kurallar çerçevesinde ülkesi için çalışan bir birey olarak yetişiyordu.

"Ülke olarak şikâyet etme alışkanlıkları yok."

Bu kültürde düzen ve kural anahtar kelimeler. İsterse 10 bin Japon aynı anda aynı yerde bulunsun, herhangi bir karışıklık ya da saygısızlık çıkmaz. Özellikle Tsunami felaketinde bunu kanıtladılar. Felaket gerçekleştikten sonra gıda sıkıntısı çeken halka yapılan yardımlar sırasında, hiçbir karışıklığa mahal verilmemiş ve dağıtılan gıdalar sistemli bir sırayla alınıp, kalabalık önlenmiş.

Bu durum halkın birbirine duyduğu saygının net bir ifadesi. Benim için toplumun uyumlu olması, kültürlerine ve halkına duyduğu saygının artmasını sağlıyor.

Tabii bir de Türk-Japon dostluğunun da bu hayranlığımda etkisi büyük. Bu iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde Osmanlı döneminden kalma ticaret ve kültür ortaklığının payı oldukça fazla. Japoncanın Altay dilleri ailesinden olması da Türk kültürüyle birebir benzerlikler gösteriyor.

Japon mutfağı Türk mutfağından sonraki favorim. Birçok farklı çeşit ve pişirme tarzıyla Japon mutfağını oldukça zengin.

Ülkeyi her ziyaret ettiğimde yeni lezzetler keşfetmenin bana ayrı bir zevk verdiğini söylemeliyim. Japonya'ya gittiğinizde mutlaka "tepanyaki" tarzında pişirilen yemekleri tatmanız gerekir. Deniz ürünlerinden de bolca yemeden dönmeyin!