BUDAK VE İL MÜFTÜSÜ´NDEN CAMİ İNŞAATINA ZİYARET | Bilal Saygılı Blog

BUDAK VE İL MÜFTÜSÜ´NDEN CAMİ İNŞAATINA ZİYARET

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Necdet Budak, Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan ve İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ile birlikte temelleri 2017 yılında atılan, hayırsever iş adamı Bilal Saygılı tarafından yaptırılan cami ve külliyedeki çalışmaları yerinde inceledi.Röktör Budak "İnşaatın tamamlanması için yoğun bir çaba içinde olan hayırseverimize ve ailesine teşekkür ediyorum." diye konuştu. Külliye şeklinde olacak cami ile ilgili konuşan iş adamı Saygılı ise yapılacak aşevinde 200 öğrenciye her gün iki öğün yemek verileceğini söyledi. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Necdet Budak merkez yerleşkenin kuzey sınırındaki yapımı devam eden Bilal Saygılı Cami ve Külliyesi ile ilgili bilgi aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan ve İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ile çalışmaları yerinde inceleyen Rektör Budak , çalışanlarla sohbet etti. İnşaatın hızla sürdüğünü söyleyen Rektör Budak, "Öğrencilerimizden ve vatandaşlarımızdan yoğun bir talep vardı. 16. yüzyıl klasik Osmanlı mimarisiyle bugünün teknolojisi birleştirilerek yapılan caminin inşaatının tamamlanması için yoğun bir çaba içinde olan hayırseverimize ve ailesine teşekkür ediyorum." dedi. 

Yaklaşık 30 milyon TL'ye mal olacak eserin Ramazan ayına denk gelen Mayıs 2019'da hizmete açılmasını hedeflediklerini belirten Saygılı, "Külliye şeklinde olacak camimizde vakıf odası, aşevi, sergi salonu ve konferans salonu bulunacak. Aşevimizde her gün 200 üniversite öğrencisine yemek vermeyi planlıyoruz.  Ayrıca bölgenin en güzel, en nitelikli konferans salonlarından biri de yapılıyor. 400 kişi kapasiteli bu merkezimizde mini bir sinema salonu ve modern bir ses sistemi olacak. Her türlü sunum ve film gösterisi rahatlıkla yapılabilecek. İnşallah açıldığında burayı ülkemizden ve yurtdışından bilim adamları, yazarlar ve sanatçılarla tam bir ilim, irfan yuvası haline getireceğiz." diye konuştu. 

Haber kaynağı; Aliağa Ekspres Gazetesi